Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ضرب‌الاجل آمریکا به ترکیه برای لغو قرارداد خرید موشک‌های اس۴۰۰ روسیه

ضرب‌الاجل آمریکا به ترکیه برای لغو قرارداد خرید موشک‌های اس۴۰۰ روسیه
Copyright 
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

معاون وزیر دفاع آمریکا روز جمعه با اعلام این مطلب گفت پس از پایان این مهلت کشورش قرارداد ساخت تحت لیسانس اف-۳۵ با شرکت‌های ترکیه‌ای را نیز لغو خواهد کرد.

آگهی

آمریکا به ترکیه تا پایان ماه ژوئیه به ترکیه فرصت داد تا قرارداد خرید سامانه پدافند موشکی اس۴۰۰ از روسیه را لغو کند.

دولت آمریکا که این ضرب‌الاجل را روز جمعه ۱۷ خرداد تعیین کرد می‌گوید که سامانه اس۴۰۰ با هواپیماهای رادارگریز اف-۳۵ آمریکایی که ترکیه قرار است خریداری کند، همخوانی ندارد.

آمریکا در ضرب‌الاجل خود تهدید کرده که چنانچه ترکیه تا تاریخ ۹ مرداد آینده قرارداد جنجالی خود با روسیه را ملغی نکند، خلبانان ترکیه‌ای را که برای آموزش پرواز با جنگنده‌های اف-۳۵ در این کشور به سر می‌برند از خاک خود اخراج می‌کند. الن لرد، معاون وزیر دفاع آمریکا روز جمعه با اعلام این مطلب گفت پس از پایان این مهلت کشورش قرارداد ساخت تحت لیسانس اف-۳۵ با شرکت‌های ترکیه‌ای را نیز لغو خواهد کرد.

خانم لرد همچنین توضیح داد دلیل چنین تصمیمی آن است که هم‌اکنون ترکیه به عنوان هم‌پیمان آمریکا در ناتو نیروهای نظامی خود را برای آموزش کار با سامانه اس۴۰۰ به روسیه فرستاده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه سه روز پیش گفته بود از خرید سامانه پدافند روسی صرف‌نظر نمی‌کند. وی همچنین گفته بود که تنها در صورتی پیشنهاد فروش سامانه موشکی پاتریوت آمریکایی را در دستور کار قرار می‌دهد که شرایط فروش آن مانند شرایط پیشنهادی روسیه برای اس۴۰۰ مناسب باشد.

وی در عین حال با ابراز تأسف در این زمینه گفته بود: «ولی متاسفانه ما پیشنهاد مثبتی از طرف آمریکایی برای پاتریوت دریافت نکرده‌ایم.»

پاتریک شاناهان، وزیر دفاع موقت آمریکا نیز گفت نامه‌ای برای همتای ترک خود خلوصی آکار فرستاده و او را از تصمیم دولت آمریکا در مورد فروش پاتریوت مطلع کرده است. او به خبرنگاران گفت که شرایط پیشنهادی آمریکا برای فروش سامانه پاتریوت به ترکیه «بسیار رقابتی» بوده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رادار جدید چین؛ تعیین محل جنگنده‌های رادارگریز آمریکا ممکن می‌شود

اردوغان: ترکیه از خرید سامانه موشکی اس۴۰۰ عقب نشینی نخواهد کرد

افسر ارتش آمریکا تایید کرد: هواپیمای آواکس روسیه با «موشک پاتریوت» سرنگون شد