سنت‌شکنی آمریکا؛ پمپئو با بازدید از شهرک‌های یهودی‌نشین به بلندی‌های جولان می‌رود

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
مایک پمپئو در اسرائیل
مایک پمپئو در اسرائیل   -  Copyright  آسوشیتدپرس

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده آمریکا گفت که روز پنجشنبه از بلندی‌های جولان که تحت اشغال اسرائیل است بازدید می‌کند.

وی گفت: «امروز فرصت دیدار از بلندی‌های جولان را خواهم داشت. به رسمیت شناختن این بخش به‌عنوان خاک اسرائیل تصمیمی بود که دونالد ترامپ گرفت و از نظر تاریخی مهم است و بدون تردید نشانه شناخت واقعیت است.»

اسرائیل در جنگ سال ۱۹۶۷میلادی بلندی‌های جولان را که بخشی از خاک سوریه بود تصرف و بعدها در اقدامی که در سطح بین‌المللی به رسمیت شناخته نمی‌شود، آن را به خاک خود الحاق کرد. سال گذشته دونالد ترامپ با امضای فرمانی حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت شناخت.

نبیل ابوردینه، سخنگوی تشکیلات خودگردان فلسطین گفت: «سفر پمپئو به سرزمین‌های اشغالی، مشارکت فعال در اشغال است.»

اسرائیل می‌گوید که جولان که مشرف به شمال اسرائیل، سوریه، لبنان و اردن است، سنگری علیه سوریه و نیروهای ایران به شمار می‌رود.

احتمال بازدید از کارخانه شرابی به نام پمپئو

روزنامه اسرائیلی هاآرتص گزارش داد که پمپئو همچنین قرار است که از یک کارخانه شراب سازی مستقر در شهرک پساگوت بالای تپه‌ای در نزدیکی رام الله در کرانه باختری رود اردن بازدید کند. تصاویر تلویزیونی پرچم‌های آمریکا و حضور نیروهای امنیتی را در آن مکان نشان می‌دهد. سفارت آمریکا در اسرائیل هنوز درباره این بازدید اطلاعاتی منتشر نکرده است.

یک سال پیش پس از آنکه پمپئو اعلام کرد که ایالات متحده آمریکا با تغییر سیاست چند دهه‌ای این کشور، دیگر شهرک‌ سازی‌های اسرائیلی را مغایر با قوانین بین‌المللی نمی‌داند، شهرک پساگوت یکی از شراب‌های خود را به‌نام پمپئو نامگذاری کرد.

وی نخستین مقام بلند پایه آمریکایی است که از شهرک‌های یهودی‌نشین در کرانه باختری دیدار می‌کند. همزمان وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که کالاهای تولیدی شهرک‌های اسرائیلی می‌توانند با تغییر عمده سیاست برچسب «ساخت اسرائیل» داشته باشند.

هنوز مشخص نیست سیاست آمریکا تحت ریاست جمهوری جو بایدن درباره شهرک‌سازی‌های اسرائیل چه خواهد بود. با این حال انتظار می‌رود رئیس جمهوری منتخب آمریکا درباره شهرک‌های یهودی‌نشین مواضع سخت‌گیرانه‌تری داشته باشد.

مقام‌های فلسطینی سفر پیشنهادی پمپئو به بلندی‌های جولان را محکوم کردند.

رولا مایا، وزیر گردشگری فلسطین به رویترز گفت: «این بازدید هر فلسطینی را آزار می‌دهد و خلاف قوانین بین‌المللی است.»

پمپئو روز گذشته همزمان با اعلام تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران در اسرائیل گفت، واشنگتن اقدام‌های هواداران فلسطین برای تحریم کالاهای اسرائیلی و منزوی کردن اقتصادی و دیپلماتیک این کشور وارد عمل خواهد شد.