نتانیاهو به بلینکن: بلندی‌های جولان برای همیشه جزو اسرائيل می‌ماند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نتانیاهو
نتانیاهو   -   کپی رایت  آسوشیتد پرس

دفتر نخست‌وزیر اسرائیل، در پاسخ به اظهارات روز گذشتهٔ تونی بلینکن، وزیر خارجهٔ ایالات متحده عنوان کرد که بلندی‌های جولان برای همیشه بخشی از کشور اسرائيل باقی خواهد ماند.

آ‌قای بلینکن در گفتگوی روز سه‌شنبهٔ خود با سی‌ان‌ان تصمیم دولت پیشین آمریکا را مبنی بر به‌رسمیت شناختن بلندی‌های جولان به‌عنوان خاک اسرائيل، تصدیق نکرده بود.

وی گفته بود گرچه با توجه به خطر حکومت فعلی سوریه و شبه‌نظامیان تحت حمایت ایران در منطقه، در اختیار داشتن «بلندی‌های جولان به‌لحاظ عملی» همچنان برای تأمین امنیّت اسرائيل مهم است، اما «چنانچه اوضاع سوریه در آینده تغییر کند»، دربارهٔ بلندی‌های جولان «مسائل قانونی چیز دیگری است.»

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

سیاست خارجی دولت تازهٔ ایالات متحده، به‌ویژه دربارهٔ خاورمیانه تا کنون آشکارا در مخالفت با سیاست‌های دولت پیشین این کشور بوده و جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده هنوز با همتای اسرائيلی خود گفتگویی نداشته است.

اسرائیل بلندی‌های جولان را درنتیجهٔ جنگ ۱۹۶۷ با اعراب به‌تصرف در آورد و آن را در ۱۹۸۱ به خاک خود الحاق کرد. این حرکت هرگز از سوی جامعهٔ بین‌الملل پذیرفته نشده است.

دولت دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۹ بلندی‌های جولان را به‌عنوان بخشی از خاک اسرائيل به‌رسمیت شناخت، حرکتی که اعتراض‌های جهانی را در پی داشت.