Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

سرقت شبانه مهمات از پایگاه نظامی اسرائیل؛ ۷۰ هزار گلوله و ۷۰ نارنجک دزیده شد

بلندی‌های جولان (عکس آرشیوی است)
بلندی‌های جولان (عکس آرشیوی است) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مقام‌های اسرائیلی نگرانند که سلاح‌های دزدیده شده به دست «گروه‌های تروریستی» فعال در کرانه باختری بیافتد

آگهی

بیش از ۷۰ هزار گلوله و ۷۰ نارنجک روز شنبه در یک سرقت بزرگ از یک پایگاه نظامی در بلندی‌های جولان به سرقت رفت.

روزنامه اسرائیلی جروزالم پست روز شنبه گزارش داد که مطابق بررسی‌های اولیه در این سرقت حدود ۷۰ هزار گلوله ۵.۵۶ میلیمتری به همراه نزدیک به ۷۰ نارنجک مورد استفاده در نارنجک‌انداز M-203 شبانه از پایگاه زنوبار (Tznobar) در نزدیکی شهر شمالی کاتزرین (قَصرِین) به سرقت رفته است.

بر پایه گزارش این روزنامه، ارتش اسرائیل اعلام کرده که تحقیقات برای روشن شدن ابعاد دقیق این سرقت آغاز شده و نتایج آن برای بررسی و اقدام لازم در اختیار دادستانی نظامی این کشور قرار خواهد گرفت. 

جروزالم پست همچنین برآورد کرد که این تحقیقات حدود یک ماه به طول انجامد ولی در عین حال، خاطرنشان کرد که جستجو برای یافتن تسلیحات نظامی به سرقت رفته همچنان از سوی سربازان اسرائیلی ادامه خواهد یافت.

این روزنامه همچنین یادآور شد که ماه گذشته نیز حدود ۳۰ هزار گلوله از انبارهای مهمات ارتش اسرائیل، واقع در جنوب این کشور به سرقت رفته بود. 

بر پایه این گزارش، ارتش اسرائیل سال‌هاست که با معضل دزدیده شدن تسلیحات نظامی از پایگاه‌های خود مواجه است. بررسی‌ها نشان داده که سرقت‌های انجام شده در سال‌های اخیر عمدتا با همکاری سربازان این کشور و پیمانکاران غیرنظامی که در این پایگاه‌های نظامی مشغول به کار بوده‌اند، انجام شده است. 

مقام‌های اسرائیلی نگرانند که سلاح‌های دزدیده شده که شامل گلوله، مسلسل، نارنجک و مواد منفجره دیگر بوده به دست «گروه‌های تروریستی» فعال در کرانه باختری بیفتد.

پیشتر روزنامه اسرائیلی هاآرتس نیز گزارش داده بود که تقریبا ۷۰ درصد از ۴۰۰ هزار سلاح غیرقانونی موجود در این کشور از ارتش یا پلیس به سرقت رفته است. در گزارش دیگری نیز تایید شده که بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۰، هزاران سلاح از جمله حداقل ۴۲۸ قبضه تفنگ، ۴۷ سلاح ضد تانک (M72 LAW) و دو مین ضدنفر از ارتش اسرائیل به سرقت رفته بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید 

اما ارتش اسرائیل اخیرا از کاهش سرقت سلاح خبر داده و مدعی شده که که طی سال گذشته تنها ۲۱ قبضه سلاح گرم از پایگاه‌های ارتش این کشور به سرقت رفته است. ارتش همچنین به کاهش دزدی از سربازخانه‌ها اشاره و ادعا کرده که سرقت سلاح گرم از آنها از ۲۷ قبضه در سال ۲۰۱۷ به ۱۵ قبضه در سال ۲۰۲۰ رسیده است.

ارتش اسرائیل کاهش تسلیحات به سرقت رفته را ناشی از اجرای پروتکل جدید طراحی شده برای تامین امنیت تسلیحات نظامی دانسته که در چارچوب آن، اسکنرهای بیومتریک، دوربین‌های مدار بسته جدید و قفل‌های تازه‌ای در پایگاه‌های نظامی این کشور نصب شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نتانیاهو به بلینکن: بلندی‌های جولان برای همیشه جزو اسرائيل می‌ماند

اسرائیل: با کشف بمب‌های دست‌ساز در جولان مواضع سپاه پاسداران را در سوریه بمباران کردیم

تامین‌کنندگان اصلی جنگ‌افزارهای اسرائيل چه کشورهایی هستند؟