اسرائیل شهرک «ترامپ» را در بلندی‌های جولان برپا می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
U.S. President Donald Trump &  Israel's Prime Minister Benjamin Netanyahu
U.S. President Donald Trump & Israel's Prime Minister Benjamin Netanyahu   -   کپی رایت  REUTERS/Leah Millis/File Photo

اسرائيل اعلام کرد برای ادای دین به رئیس جمهوری ایالات متحده، قصد دارد شهرکی را در بلندی‌های جولان به نام ‌دونالد ترامپ بسازد.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائيل روز سه‌شنبه با انتشار ویدئویی اعلام کرد پس از تصدیق حق حاکمیت اسرائيل بر بلندی‌های جولان از سوی آقای ترامپ، قصد دارد برای قدردانی از وی، این طرح را تقدیم دولت اسرائیل کند.

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

آقای نتانیاهو گفت:‌ «رئیس جمهور ترامپ با تصمیم تاریخی خود برای تصدیق حق حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان، همه اسرائیلی‌ها را تحت تأثیر قرار داد.» و افزود‌: «بنا بر این تصمیم دارم بعد از تعطیلات عید فصح، طرحی را به دولت پیشنهاد کنم که هدف آن نامگذاری شهرکی تازه در بلندی‌های جولان به نام دونالد جی ترامپ است.»

بلندی‌های جولان تا سال ۱۹۶۷ در خاک سوریه قرار داشت. این منطقه که در ساحل شرقی دریاچه جلیل واقع شده در جنگ شش روزه اعراب و اسرائیل در سال ۱۹۶۷ به تصرف اسرائیل درآمد و بعد ضمیمه اراضی این کشور شد، حرکتی که تاکنون از سوی جامعهٔ بین‌الملل به رسمیت شناخته نشده است.

دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۷ نیز بیت‌المقدس را به نام پایتخت اسرائيل به رسمیت شناخت و سفارت کشورش در اسرائیل را به این شهر منتقل کرد، امری که مخالفت‌ و انتقادی جهانی برانگیخت.

بیشتر بخوانید: