اسرائیل هزاران خانه جدید برای یهودیان در سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری می‌سازد

کارگران اسرائیلی در یک پروژه شهرک‌سازی در کرانه باختری رود اردن
کارگران اسرائیلی در یک پروژه شهرک‌سازی در کرانه باختری رود اردن Copyright Maya Alleruzzo/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
Copyright Maya Alleruzzo/Copyright 2021 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

برنامه اسرائیل برای توسعه شهرک‌ها و آبادی‌های یهودی‌نشین در سرزمین‌های اشغالی با مخالفت جامعه جهانی و از جمله ایالات متحده آمریکا روبه‌رو است.

آگهی

یک نهاد صلح‌طلب اسرائیلی-عرب می‌گوید که دولت اسرائیل احتمالا هفته آینده خبر آغاز کار ساخت هزاران واحد مسکونی جدید برای یهودیان در سرزمین‌های اشغالی کرانه باختری را اعلام خواهد کرد.

هاگیت اُفران از گروه شالوم آخشاو (اسلام الآن/ صلح همین حالا) می‌گوید که طرح ساخت خانه برای ۲۸۰۰ یهودی در کرانه باختری پیشاپیش تهیه شده است. خانم افران از جامعه جهانی و به‌ویژه ایالات متحده آمریکا خواست تا جلوی اجرای این طرح را بگیرد. 

واشنگتن پیش‌تر از ساخت آبادی‌های یهودنشین جدید در سرزمین‌های اشغالی و افزایش تنش‌ها میان اعراب فلسطینی و یهودیان ابراز نگرانی کرده بود.

به‌گفته این فعال اسرائیلی، شهرک‌سازی در کرانه باختری روند دشوار تشکیل یک کشور مستقل فلسطینی را پیچیده‌تر می‌کند. شالوم آخشاو می‌گوید با ساخت دست‌کم نیمی از این واحدهای مسکونی موافقت شده و کار ساخت آن‌ها احتمالا از سال آینده آغاز می‌شود.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده آمریکا روز جمعه نگرانی این کشور از برنامه جدید خانه‌سازی برای یهودیان را اعلام کرده و از اسرائیل و فلسطینیان خواسته بود تا از هر اقدام یکجانبه تنش‌زا و مشکل‌آفرین برای مذاکرات «یک سرزمین دو دولت» جدا خودداری کنند.

کرانه باختری رود اردن پس از شکست اعراب در جنگ ۱۹۶۷ از سوی اسرائیل اشغال شد و جامعه جهانی مالکیت دولت یهود بر این منطقه را به رسمیت نمی‌شناسد. در حال حاضر حدود ۷۰۰ هزار یهودی ساکن این سرزمین‌های اشغالی هستند.

طرح دونالد ترامپ برای پذیرش حاکمیت اسرائیل بر بخش‌های گسترده‌ای از کرانه باختری و شناسایی بیت‌المقدس به‌عنوان پایتخت این کشور، با وجود تبلیغات فراوان عملا شکست خورده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سنت‌شکنی آمریکا؛ پمپئو با بازدید از شهرک‌های یهودی‌نشین به بلندی‌های جولان می‌رود

وقوع یکی از بدترین درگیری‌های خشونت‌‌آمیز در کرانه باختری در پی پیدا شدن جسد یک نوجوان اسرائیلی

محمود عباس کابینه جدید تشکیلات خودگردان فلسطینی را معرفی کرد