Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

آغاز دادگاه افراط‌گرایی که از سوی سه آمریکایی در قطار مسافربری مهار شد

قطار مسیر پاریس-آمستردام
قطار مسیر پاریس-آمستردام Copyright آسوشیتدپرس
Copyright آسوشیتدپرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

مظنون اصلی، ایوب خزانی نام دارد که در ۲۱ اوت سال ۲۰۱۵ با سلاح سنگین از دستشویی قطار سریع السیر پاریس- آمستردام خارج شد اما سه آمریکایی مسافر این قطار به همراه یک بریتانیایی توانستند او را مهار کنند.

آگهی

دادگاه متهمان به سازمان‌دهی حمله‌ خنثی شده تروریستی به قطار مسیر پاریس-آمستردام امروز دوشنبه ۱۶ نوامبر (۲۶ آبان) در فرانسه آغاز شد. چهار مظنون این دادگاه به اقدام برای کشتار تروریستی و همدستی در جرم متهم هستند.

مظنون اصلی، ایوب خزانی نام دارد که در ۲۱ اوت سال ۲۰۱۵ با سلاح سنگین از دستشویی قطار سریع السیر پاریس- آمستردام خارج شد اما سه آمریکایی مسافر این قطار به همراه یک بریتانیایی توانستند او را مهار کنند.

این جوان ۳۱ ساله مراکشی در ماه مه ۲۰۱۵ به داعش در سوریه پیوسته بود، به «تلاش برای کشتار تروریستی» متهم شده است و سه مرد دیگر به اتهام همدستی با وی در دادگاه ویژه ضد تروریسم حاضر می‌شوند.

مسافرانی که جلوی این حمله را گرفتند شامل دو نظامی آمریکایی و یکی از دوستانشان بودند که بعدا داستان آن‌ها از سوی کلینت ایستوود کارگردان هالیوود به فیلم تبدیل شد. در این اقدام یک تاجر بریتانیایی به این نفر کمک کرد.

تیبولت دومونتبریال، وکیل این دو نظامی آمریکایی که در آن زمان در تعطیلات بودند، می‌گوید که مهاجم ۲۷۰ گلوله به همراه داشت که برای کشتن ۳۰۰ نفر کافی بود.

وی تاکید کرد که موکلانش بدون شک از حمله گسترده جلوگیری کرده‌اند.

آسوشیتدپرس
سه آمریکایی که توانستند مهاجم قطار مسافربری را مهار کنند در دیدار با فرانسوا اولاند رئیس جمهور وقت فرانسهآسوشیتدپرس

خزانی سوار شدن به قطار با قصد حمله را منکر نمی‌شود اما می‌گوید که فقط آمریکایی‌ها هدف بودند. سارا موگر پولیاک، وکیل خزانی هم می‌گوید که موکلش تغییر کرده و از عملکرد خود پشیمان است.

این حمله خنثی شده همان سال حمله به مجله شارلی ابدو و همچنین حمله به سالن باتاکلان که در آن ۱۳۰ نفر جان خود را از دست دادند، رخ داد.

دادستانی فرانسه این فرضیه را مطرح می‌کند که عبدالحمید اباعود، شهروند بلژیک یکی از طراحان اصلی حملات باتاکلان و همچنین حمله به قطار مسافربری بوده است.

اباعود در نوامبر ۲۰۱۵ چند روز پس از حملات به چند نقطه پایتخت فرانسه از سوی پلیس در حومه پاریس کشته شد.

دادگاه حمله خنثی شده به قطار مسافربری در حالی برگزاری می‌شود که هشدار امنیتی در فرانسه به خاطر چند حمله در یک ماه اخیر افزایش یافته است.

جلسات دادگاه قرار است تا ۱۷ دسامبر ادامه پیدا کند. خزانی در صورتیکه در این دادگاه مجرم شناخته شود، حداکثر مجازات یعنی حبس ابد برای وی در نظر گرفته می‌شود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کلینت ایستوود حمله در قطار آمستردام-پاریس را به تصویر می کشد

جوان مراکشی مسلح مهار شده در قطار آمستردام به پاریس به دادگاه احضار شد

اعطای نشان افتخار ملی فرانسه به سه آمریکایی