دگرگونی آبی؛ چرا با شمارش آرای ارسالی ورق به نفع بایدن برگشت؟

شمارش آرای انتخابات آمریکا
شمارش آرای انتخابات آمریکا Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

بسیاری از رای‌دهندگان در این دوره از انتخابات به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا رای خود را با پست ارسال کردند. بحث‌های زیادی طی هفته‌های قبل از برگزاری انتخابات بر سر شرکت در رای گیری با ارسال رای از راه دور صورت گرفته بود.

آگهی

در ساعات اولیه پس از پایان رای گیری در جریان انتخابات ریاست جمهوری آمریکا جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در بسیاری از ایالت های کلیدی از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی این کشور رای کمتری کسب کرده بود.

اما در ساعات و روزهای بعد جو بایدن فاصله خود را به طرز چشمگیری کاهش داد و به تدریج در ایالت های کلیدی از دونالد ترامپ پیش افتاد. او به این ترتیب توانست در ایالت های ویسکانسین و میشیگان پیروز شود. جو بایدن اکنون نیز در آستانه پیش افتادن از دونالد ترامپ در ایالت های پنسیلوانیا و جورجیا است.

دلیل اصلی این تغییر پدیده ای است که پیش از روز رای گیری نیز ناظران از آن سخن گفته بودند. «دگرگونی آبی» (blue shift) رویدادی است که بسیاری از تحلیلگران از هفته ها پیش درباره آن سخن گفته بودند.

بسیاری از رای دهندگان در این دوره از انتخابات به دلیل شیوع ویروس جدید کرونا رای خود را با پست ارسال کردند. بحث‌های زیادی طی هفته‌های قبل از برگزاری انتخابات بر سر شرکت در رای گیری با ارسال رای از راه دور صورت گرفته بود. این موضوع یکی از مسائل مورد اختلاف بین دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی آمریکا و جو بایدن، رقیب دموکرات او در اولین مناظره انتخاباتی نیز بود.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

«دگرگونی آبی» به وضعیتی اطلاق می‌شود که برنده انتخابات در ساعات پس از پایان رای گیری مشخص نمی‌شود و نامزد پیشتاز در روزهای بعد از انتخابات به دنبال شمارش رای‌هایی که با پست ارسال شده است پیشتازی خود را از دست می‌دهد.

از آنجاکه بنا به بررسی‌ها طی دوره‌های گذشته (حداقل از سال ۲۰۰۴ تاکنون) نامزدهای دموکرات در آرای ارسالی با پست پیشتاز بوده‌اند، تغییر نتیجه آراء به «دگرگونی آبی» (رنگ حزب دموکرات) معروف شده است.

یکی از نمونه‌های «دگرگونی آبی» در جریان شمارش آراء برای تعیین یکی از دو سناتور ایالت آریزونا در سال ۲۰۱۸ روی داد. در حالی که نتیجه اولیه از پیشتازی نامزد جمهوریخواهان حکایت داشت در نهایت در روزهای بعد با شمارش آرای ارسال شده با پست رقیب دموکرات او پیروز انتخابات معرفی شد.

دونالد ترامپ در آن زمان این تغییر نتیجه را زیر سوال برد و از «فساد انتخاباتی» سخن گفت. درنهایت اما کرسی ایالت آریزونا در مجلس سنا به دموکرات‌ها رسید.

AP Photo
شمارش آراء در ایالت جورجیاAP Photo

تخمین زده می شود که در این دوره از انتخابات ریاست جمهوری نیمی از رای دهندگان دموکرات رای خود را با پست ارسال کرده اند. این در حالی است که تنها حدود ۲۵ درصد جمهوریخواهان پیش از انتخابات قصد داشتند به این شیوه در انتخابات شرکت کنند. شمارش آرای ارسال شده با پست وقت گیرتر از شمارش آرایی است که حضوری و در روز رای گیری به ثبت می‌رسد. مسئولان حوزه‌های رای گیری باید هویت رای دهندگانی که رای خود را با پست فرستاده‌اند احراز کنند.

بسیاری از ناظران پیش از انتخابات نگران بودند که دونالد ترامپ در صورت پیشتازی خود در ساعات اولیه پس از پایان رای گیری، در برابر «دگرگونی آبی» در روند شمارش آراء مقاومت کند و نتیجه انتخابات را زیر سوال ببرد؛ امری که در نهایت به واقعیت پیوست و دونالد ترامپ اکنون تاکید می کند که اگر فقط «آرای قانونی» شمارش شود او برنده انتخابات است.

نامزد حزب جمهوریخواه پیش از انتخابات بارها ادعا کرد بود که ارسال رای‌ها با پست زمینه‌ساز «تقلب» در انتخابات است. این در حالی است که نتیجه بررسی‌ها نشان می‌دهد که «تقلب» در جریان رای گیری و شمارش آراء در ایالات متحده پدیده‌ای «بسیار نادر» است.

رئیس جمهوری کنونی آمریکا پیش از انتخابات با استناد به احتمال «تقلب» با استفاده از آرای ارسال شده با پست، حاضر نشده بود تضمین دهد که نتیجه انتخابات را در هر صورت خواهد پذیرفت.

جو بایدن و دونالد ترامپ برای غلبه بر یکدیگر به کسب ۲۷۰ رای الکترال نیاز دارند. کل آرای الکترال در اغلب ایالت‌ها به نامزدی تعلق می‌گیرد که بیشترین رای را در آن ایالت کسب کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بایدن پس از غلبه بر ترامپ: آمریکا احترام خود را در جهان باز خواهد یافت

بایدن: برنده این رقابت ما هستیم؛ ترامپ: شاید پیشتازی خود را بازیافتیم

واکنش مسئولان به تحصن حامیان فلسطینی‌ها در دانشگاه‌های آمریکا؛ دانشجویان چه می‌خواهند؟