بایدن: برنده این رقابت ما هستیم؛ ترامپ: شاید پیشتازی خود را بازیافتیم

دونالد ترامپ و جو بایدن در رقابت انتخابات ریاست جمهوری
دونالد ترامپ و جو بایدن در رقابت انتخابات ریاست جمهوری Copyright AP/CANVA
نگارش از Babak Kamiar
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رقابت شانه به شانه در ایالت های کلیدی ادامه دارد و اختلاف بین دو نامزد بقدری ناچیز است که امکان اعلام برنده قطعی تا قبل از شمرده شدن همه آرا بعید است

آگهی

شمارش آرا با پیشتازی جوبایدن در هر چهار ایالت باقیمانده ادامه دارد. این در حالیست که فاصله بایدن با ترامپ در ایالت مهم پنسیلوانیا بیشتر شده و قرار است آرا در جورجیا بدلیل اختلاف کم بازشماری شوند. جو بایدن از شهرش ویلمینگتون با هوادارانش صحبت کرد. وی تصریح کرد که برنده این رقابت خواهد بود. جو بایدن با اشاره به روند شمارش آرا در ایالت‌های باقیمانده و بیشتر شدن فاصله‌اش با دونالد ترامپ ابراز اطمینان کرد که نتیجه در نهایت به نفع او رقم خواهد خورد.

وی مردان و زنان آمریکایی را قلب دموکراسی ایالات متحده توصیف کرد و وظیفه خود را حمایت از همه آمریکایی‌ها فارغ از جهت‌گیری سیاسی آنها دانست. او گفت باید بر ناراحتی و خشم خود چیره شویم. فقط نباید فراموش کنیم چه کسی هستیم. دموکراسی اثربخش است. اختلاف نظر در دموکراسی طبیعی است. ممکن است مخالف هم باشیم ولی دشمن هم که نیستیم. همه ما آمریکایی هستیم.»

همزمان با آماده شدن بایدن برای اعلام پیروزی نهایی اختلاف او با ترامپ در پنسیلوانیا به بیش از ۲۷ هزار نفر رسیده و در جورجیا هم بایدن با یک برتری ۴ هزار رایی پیشتاز است. وضعیت مشابهی در آریزونا و نوادا نیز حاکم است جایی که فاصله نامزد دموکراتها با رقیب جمهوریخواه به‌ترتیب حدود ۳۰ هزار و ۲۲ هزار رای شده است.

با این حال دونالد ترامپ با ابراز خوشبینی نسبت به روند حقوقی که تیمش آغاز کرده جو بایدن را از اعلام پیروزی در این شرایط برحذر داشته و بر مواضع قبلی خود مبنی بر «تقلب و تخلف» دموکراتها در این انتخابات تاکید کرده است.

در همین حال هواداران هر دو نامزد با تجمع در برابر مراکز شمارش آرا در برخی ایالت ها نسبت به مواضع پیشین نامزدهای خود تاکید دارند. برخی با حمل پلاکارد و سر دادن شعار، برخی هم با فریاد کشیدن و ایجاد درگیری.

اما سوالی که همچنان باقیست که اینکه بالاخره تکلیف نتیجه نهایی چه زمانی مشخص می شود؟ گفته می‌شود شمارش نهایی آرا در برخی حوزه‌ها ممکن است تا چند روز دیگر بطول بینجامد و این در حالی‌است که علیرغم پیشتازی جو بایدن تاکنون هیچ‌ یک از رسانه های اصلی آمریکا در برآوردهای منتشر شده خود، او را بعنوان رییس جمهور منتخب معرفی نکرده‌اند با این حال نانسی پلوسی رییس دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا طی سخنانی با ابراز رضایت از برتری هم حزبی خود از جو بایدن با بعنوان «رییس جمهور» منتخب یاد کرد.

باید در نظر داشت که نتایجی که توسط رسانه‌های آمریکایی اعلام می‌شود هر چند از دقت زیادی برخوردار است اما نتیجه رسمی نیست. مثلا در مورد ایالتی همچون کالیفرنیا که سنتا از آن دموکراتهاست و جمهوریخواهان هم اصولا ادعایی در آن ندارد راه نهایی شدن برآوردهای اولیه بسیار آسان است اما در ایالت‌هایی که رقابت شانه به شانه است و از آنها بعنوان ایالت های چرخشی و کلیدی یاد می شود مساله به این سادگی‌ نیست.

قوانین ایالت‌ها در مورد زمان و کیفیت اعلام وصول آرای پستی و نحوه شمارش و رسیدگی به شکایات هم یکسان نیست. از سوی دیگر فاصله شکننده و بسیار کم جوبایدن و دونالد ترامپ امکان اعلام پیروز قطعی را دشوار کرده است. بعنوان نمونه، کارولینای شمالی به آرایی که تا دوازدهم نوامبر از طریق پست برسد هم ترتیب اثر خواهد داد در صورتیکه انتخابات سوم نوامبر صورت گرفته است. این تاریخ مثلا در ایالت نوادا دهم نوامبر است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

نگرانی های بهداشتی و سلامتی ناشی از بیماری کووید باعث شده بود تا آمریکایی‌های بیشتری گزینه رای دادن از طریق پست را انتخاب کنند و این موضوغ از قبل مشخص بود.

با این وجود شواهد و قراین نشان‌دهنده آن است که هر چه زمان اعلام پیروز این انتخابات بیشتر به تعویق بیفتد شکاف و دودستگی ایجاد شده در جامعه آمریکا بیش از پیش عیان می شود.

خبرنگار • Babak Kamiar

ویرایشگر ویدئو • Babak Kamiar

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رییس کارکنان کاخ سفید به کرونا مبتلا شد

دگرگونی آبی؛ چرا با شمارش آرای ارسالی ورق به نفع بایدن برگشت؟

آزمون بر سر راه بایدن در خطرناک‌ترین لحظه؛ آیا خاورمیانه درگیر جنگی تمام‌عیار می‌شود؟