تئوری‌ توطئه در انتخابات آمریکا؛ ماژیک شارپی چیست و چرا متهم به ابطال آرا شد؟

قلم‌های شارپی متهم جدید «تقلب» در انتخابات آمریکا
قلم‌های شارپی متهم جدید «تقلب» در انتخابات آمریکا Copyright CANVA PRO
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

در حالی که شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت‌های باقی‌ مانده حساس‌تر می‌شود همزمان انتشار اطلاعات نادرست و تئوری‌های توطئه فضایی برای دامن زدن به شایعات در شبکه‌های اجتماعی پیدا کرده است.

آگهی

در حالی که شمارش آرای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت‌های باقی‌ مانده حساس‌تر می‌شود همزمان انتشار اطلاعات نادرست و تئوری‌های توطئه، فضایی برای دامن زدن به شایعات در شبکه‌های اجتماعی پیدا کرده است.

برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی ادعا کردند که در ایالت آریزونا مقام‌های برگزاری انتخابات «ماژیک‌های شارپی» را در اختیار رای دهندگان گذاشته‌اند که طبق ادعای آن‌ها دستگاه‌های شمارش آرا قادر به پردازش رای‌هایی که با این قلم‌ها نوشته شده‌اند نیست. آن‌ها با هشتگ «شارپی‌گیت» در شبکه‌های اجتماعی به این تئوری توطئه دامن زدند. این موضوع بیشتر از سوی حامیان ترامپ مطرح شده است.

با این وجود مدرکی در اثبات این موضوع هنوز ارائه نشده است. مقام‌های برگزاری انتخابات در آریزونا تایید کردند که از خودکارهای شارپی برای رای‌ دادن استفاده شده است اما آن‌ها تاکید کردند که این موضوع باعث ابطال آرا نمی‌شود و اگر هم مشکلی پیش بیاید، فرآیندی وجود دارد که از باطل شدن این آرا جلوگیری می‌کند.

گزارشی که تفاوت ماژیک‌های شارپی با دیگر ماژیک‌ها و خودکارها را نشان می‌دهد

اداره انتخابات شهر ماریکوپا در آریزونا روز انتخابات در توئیتی گفتند که مراکز رای‌دهی از خودکارهای شارپی استفاده می‌کنند تا هنگام شمارش آرا جوهر پخش نشود.

با این حال ویدئویی یک روز پس از انتخابات آمریکا منتشر شد که بیش از ۸۲۱ هزار بار دیده شده است و در آن زنی را نشان می‌دهد که می‌پرسد چطور در چهار حوزه مختلف رای‌گیری از شارپی استفاده می‌شود و در این هنگام مردی به او پاسخ می‌دهد: «این آرا شمارش نخواهند شد» و «غیر معتبر» هستند. این مرد اضافه می‌کند: «آن‌ها آرا را باطل می‌کند.»

ویدئویی که در آن ادعا می شود برگه های رایی که با شارپی پر شده باشند شمارش نمی شوند

این ویدئو چنان بازتابی داشت که باعث شد کتی هابز، وزیر ایالتی آریزونا به آن واکنش نشان دهد و بگوید که آرا بدون توجه به نوع قلمی که استفاده شده است حتی شارپی، شمارش می‌شوند.

با این حال به این شایعه چنان دامن زده شد که برخی از رای دهندگان در اعتراض به این موضوع تجمعی را راه انداختند. وزیر ایالتی آریزونا در این باره گفت که هدف این معترضان را نمی‌فهمد. وی افزود: «مطمئنا می‌خواهیم همه آرا را بشماریم. از نظر قانونی موظف به چنین کاری هستیم.»

ماجرا به اینجا ختم نشد و حتی دو رای دهنده به دلیل استفاده از ماژیک‌های شارپی برای پر کردن برگه‌های رای علیه آدرین فونتس از مقام‌های برگزاری انتخابات در شهرستان ماریکوپا و هیات نظارت ماریکوپا، پرجمعیت‌ترین شهرستان در ایالت آریزونا شکایت کردند.

در همین حال، در شهرستان الگینی ایالت پنسیلوانیا مقام‌های برگزاری انتخابات به یورونیوز گفتند که ادعاهای مربوط به استفاده از خودکارها یا ماژیک‌های شارپی تنها یک «شایعه» است.

سخنگوی این الگینی به یورونیوز گفت که اگر اسکنر قادر به خواندن برگه رای نباشد، چندین بار پردازش رای تکرار خواهد شود.

وی با این حال باز هم تاکید کرد که حتی اگر این تلاش موفقیت آمیز نباشد، برگه‌های رای در طی مراحلی دوباره اسکن و شمارش می‌شوند.

مقام‌های قضایی چه نظری دارند؟

در نهایت شب گذشته مارک برنوویچ، دادستان کل آریزونا در توییتی نوشت که شواهدی مبنی بر اینکه پرکردن برگه‌های رای با خودکارهای شارپی مشکلی را ایجاد کند پیدا نکرده‌اند.

وی در بیانیه‌ای نوشت: «طبق مکاتبه‌ها و گفت‌وگوهای صورت گرفته با مقامات شهرستان ماریکوپا اکنون اطمینان داریم که استفاده از ماژیک‌های شارپی منجر به تضییع حق رای دهندگان و ابطال آرا در آریزونا نشده است.»

وی از مقام‌های برگزاری انتخابات در این ایالت به‌خاطر رفع سریع نگرانی‌های عمومی قدردانی کرد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

انتخابات آمريكا؛ كانیه‌ وست ۶۰ هزار رای جمع کرد و از نامزدی دوباره در سال ۲۰۲۴ خبر داد

آیا دیوان عالی ایالات متحده برنده انتخابات را مشخص می‌کند؟

چالش تازه دموکرات‌ها در انتخابات ۲۰۲۴: حمایت بایدن از اسرائیل و از دست دادن آرای عرب‌ها و مسلمانان