ترامپ و بایدن رأی دادند؛ آمریکا در انتظار تصمیم رأی‌دهندگان

انتخابات آمریکا
انتخابات آمریکا Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

هر نامزدی که در این انتخابات برنده شود، با یک کشوری در شرایط نا مطمئن روبرو خواهد بود که از بحران بهداشتی بزرگی رنج می‌برد، مدارس و مشاغل آن تعطیل شده و با سرد شدن هوا، اوضاع آن باز هم رو به وخامت می‌رود.

آگهی

رأی‌دهندگان آمریکایی با وجود شیوع گسترده و نگران‌کننده کرونا در روزهای اخیر، روز سه‌شنبه سوم نوامبر (۱۳ آبان) برای برگزیدن یکی از دو نامزد نهایی انتخابات ریاست جمهوری یعنی دونالد ترامپ، رئیس جمهوی فعلی از حزب جمهوریخواه و جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در صف‌های طولانی شعب رأی‌گیری حضور یافتند.

این انتخابات تکلیف رهبری بزرگ‌ترین قدرت اقتصادی جهان در چهار ساله آینده را روشن می‌کند، قدرتی که راهبردهایش برای بسیاری از چالش‌های جهانی به ویژه مبارزه با بیماری همه‌گیر کووید۱۹ سرنوشت‌ساز خواهد بود. پیش از این ۱۰۲ میلیون نفر در انتخابات زودهنگام شرکت کرده‌اند. این تعداد ۷۳ درصد کل رأی‌دهندگان در انتخابات قبلی در سال ۲۰۱۶ است و یک رکورد در زمینه مشارکت انتخاباتی محسوب می‌شود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بایدن با چندین بخت بلند برای پیروزی به روز انتخابات رسید، اما ترامپ كه در بسیاری از ایالت‌ها عقب افتاده بود راهی دشوارتر را برای کسب ۲۷۰ رأی کالج الکترال در پیش دارد. کنترل سنا نیز مسئله مهمی بوده است. اگر بایدن کاخ سفید را تصرف کند، دموکرات‌ها برای به دست آوردن اکثریت و کنترل کل واشنگتن برای نخستین بار در یک دهه گذشته، باید سه کرسی دیگر را در سنا کسب کنند. انتظار می‌رود که در این صورت مجلس نمایندگان در کنترل دموکرات‌ها باقی بماند.

ترامپ روز خود را با چهره‌ای شاد آغاز و پیش بینی کرد که نتیجه انتخابات از سال ۲۰۱۶ هم بهتر می‌شود. اما ظهر هنگام بازدید از ستاد انتخاباتی‌اش، با لحنی محتاط‌تر صحبت کرد. او به خبرنگاران گفت: «بردن آسان است. اما باختن هرگز آسان نیست، برای من نیست.»

ترامپ و بایدن هر دو گفتند که پس از رأی ‌گیری سخنرانی می‌کنند.

آسوشیتدپرس
انتخابات آمریکاآسوشیتدپرس

نامزد حزب دموکرات با توجه ویژه به ایالت حساس پنسیلوانیا که در آن رقابت نزدیکی با ترامپ دارد، آخرین سخنرانی خود را در زادگاهش اسکرانتون و در فیلادلفیا، سنگر مهم دموکرات‌ها انجام داد.

در برخی از ایالت‌ها از جمله فلوریدا، آیووا، جورجیا، میشیگان و پنسیلوانیا، برخی از رأی‌دهندگان قبل از طلوع آفتاب در مکان‌های رای‌گیری حاضر شدند، اما با این همه برای دادن مجبور شدند در صف‌های طولانی منتظر بمانند. شیوه رأی‌گیری پستی حاضر و دعواهای حقوقی درباره نحوه شمارش آن سبب شد تا ترامپ برخی ادعاهای بدون پشتوانه در مورد تقلب احتمالی در انتخابات را مطرح کند. او به همین دلیل هرگز حاضر نشد تضمین کند که در صورت باخت، پیروزی رقیب خود را بپذیرد.

بایدن در روز انتخابات در زادگاهش اسکرانتون حاضر شد و سناتور کامالا هریس، فرد منتخب او برای سمت معاون رئیس جمهوری، در همان روز از از دیترویت دیدار کرد که شهری است با جمعیت بالایی از سیاه پوستان در ایالت میشیگان. بایدن و همسرش جیل روز را با توقف در سنت جوزف در ویلمینگتون با در آغوش گرفتن دو نوه خود آغاز کردند. آنها سپس به سمت محل دفن پسر بایدن در قبرستان مجاور کلیسا رفتند. پسر بایدن در سال ۲۰۱۵ بر اثر سرطان مغز درگذشت.

تعطیلی نخستین شعب رأی‌گیری از ساعت ۶ عصر به وقت محلی در ایالت‌های شرقی ایندیانا و کنتاکی آغاز می‌شود و سپس شعب بعدی به فواصل نیم ساعت تا یک ساعت بسته می‌شوند. آخرین شعب نیز در آلاسکا در ساعت یک بامداد چهارشنبه به وقت شرق آمریکا بسته خواهند شد. شمارش آرا و اعلام نتیجه انتخابات ممکن است چند روز به طول بینجامد.

در بسیاری از شهرهای آمریکا از نیویورک تا دنور و مینیاپولیس، مغازه‌ها و شرکت‌های مختلف در برابر ساختمان خود حصارهایی کشیدند تا در روز انتخابات مانند چند ماه پیش که اعتراضات سراسری علیه نابرابری نژادی بر پا شد، به اموال آنها آسیبی نرسد.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

هر دو کاندیدا زود رأی دادند. ملانیا ترامپ، بانوی اول آمریکا روز سه شنبه در ملک شخصی‌شان در نزدیکی «مار الاگو»، واقع در «پالم بیچ» فلوریدا رأی خود را به صندوق انداخت. خانم ترامپ که به تازگی از بیماری کووید۱۹ بهبود یافته، تنها کسی بود که هنگام ورود به محل رأی‌گیری ماسک نداشت. سخنگوی وی گفت كه بانوی اول تنها فرد رأی دهنده در آن محل بوده و از کارکنان صندوق رأی‌گیری هم تست گرفته شده است.

آسوشیتدپرس
انتخابات آمریکاآسوشیتدپرس

هر نامزدی که در این انتخابات برنده شود، با یک کشوری در شرایط نا مطمئن روبرو خواهد بود که از بحران بهداشتی بزرگی رنج می‌برد، مدارس و مشاغل آن تعطیل شده و با سرد شدن هوا، اوضاع آن باز هم رو به وخامت می‌رود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تصاویری از شعبه‌های رای‌گیری در انتخابات آمریکا در بحبوحه کرونا

ویدئو؛ آخرین تجمعات انتخاباتی در حمایت از نامزدها در آمریکا

انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا؛ ۱۲۰ میلیون نفر رای دادند، رقابت تنگاتنگ ترامپ و بایدن ادامه دارد