اعلام همبستگی رهبران اروپایی با امانوئل ماکرون در مقابل حملات اردوغان

آسوشیتدپرس
آسوشیتدپرس Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«اظهارات رئیس جمهور اردوغان خطاب به امانوئل ماکرون قابل قبول نیست. طعنه زدن‌های اشخاص نه تنها به رویکرد مثبت اروپا در قبال ترکیه کمکی نخواهد کرد بلکه برعکس راه حل‌ها را کنار می‌گذارد. با رئیس جمهور امانول ماکرون همبستگی کامل داریم.»

آگهی

آلمان حملات رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه علیه امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در موضوع مبارزه با تندروهای اسلامگرا و دفاع از ارزش‌های سکولار فرانسه را «افترا» توصیف کرد.

استفن سایبرت، سخنگوی آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز دوشنبه با اشاره به سخنان اخیر اردوغان که سلامت روان امانول ماکرون را زیر سوال برده بود گفت: «این اظهارات افترا و کاملاً غیر قابل قبول است؛ بویژه در موضوع قتل وحشتناک ساموئل پاتی توسط یک فرد متعصب اسلامی».

در ایتالیا نیز جوزپه کنته، نخست‌وزیر این کشور سخنان اردوغان را محکوم کرده و «غیر قابل پذیرش» خواند.

آقای کنته در پیامی توییتری نوشت: «اظهارات رئیس جمهور اردوغان خطاب به امانوئل ماکرون قابل قبول نیست. طعنه زدن‌های اشخاص نه تنها به رویکرد مثبت اروپا در قبال ترکیه کمکی نخواهد کرد بلکه برعکس راه حل‌ها را کنار می‌گذارد. با رئیس جمهور ماکرون همبستگی کامل داریم.»

پیش از این جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز سخنان اردوغان را «غیرقابل قبول» خوانده و از ترکیه خواسته بود تا به این «رویارویی خطرناک» پایان دهد.

در پی قتل یک معلم فرانسوی به نام ساموئل پاتی به دست یک مسلمان تندروی اهل چچن آنهم به دلیل نشان دادن کاریکاتورهایی از محمد، پیامبر مسلمانان در کلاس درسش، رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرد که نه تنها از انتشار این کاریکاتورهای نشریه شارلی ابدو دفاع می‌کند، بلکه درصدد مبارزه با «جدایی‌طلبی مذهبی» و «نفوذ دیدگاه‌های افراط‌گرایانه اسلامی» در کشورش است.

آقای ماکرون همچنین اعلام کرد که قصد دارد که با لغو سیستم آموزش و تربیت امامان مساجد و وعاظ مذهبی در خارج از فرانسه، اسلام را در کشورش از نفوذ خارجی آزاد کند.

این سخنان واکنش تند رجب طیب اردوغان را در پی داشت. او در هفته‌های اخیر دست‌کم سه‌بار در قبال سخنان همتای فرانسوی خود واکنش نشان داده است. آقای اردوغان سخنان ماکرون را تحریک آمیز خوانده و سپس دوبار در سخنرانی‌های خود به همتای فرانسویش پیشنهاد داده که بهتر است معاینات سلامت روان انجام دهد.

اردوغان همچنین از مردم کشورش خواسته است تا از خرید و مصرف کالاهای فرانسوی خودداری کنند.

در واکنش به این اقدامات، امانوئل ماکرون نیز در ۲۴ ساعت گذشته با انتشار پیام‌هایی به زبان انگلیسی، عربی و فرانسوی در صفحه توییتر خود، بار دیگر بر ارزش‌های مورد احترام جامعۀ فرانسه تاکید و هرگونه اظهارنظر با محتوای «نفرت پراکنی» را رد کرده است.

او در آخرین پیام توییتری خود نوشت: «ما یکی هستیم».
این عبارت کوتاه، اشاره‌ای بود به ترانۀ «وان» از گروه ایرلندی «یو۲» که به تقاضای خانواده پاتی در جریان مراسم ادای احترام به او پخش شده بود.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«طیب عزیز»؛ ماکرون و اردوغان برای کاهش تنش‌ها نامه‌نگاری کردند

اتحادیه اروپا «تحریک‌های آنکارا» را غیرقابل قبول خواند و تحریم‌ را به دسامبر موکول کرد

اردوغان می‌گوید اکنون زمان اجرای راه حل «دو دولت» برای جزیره قبرس است