اردوغان: از ملت ترکیه می‌خواهم دیگر کالای فرانسوی نخرند

راهپیمایی اعتراضی در ترکیه علیه رئیس جمهوری فرانسه
راهپیمایی اعتراضی در ترکیه علیه رئیس جمهوری فرانسه Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«شما به معنای واقعی کلمه فاشیست هستید، شما به راستی حلقه اتصال زنجیره نازی‌ها هستید.»

آگهی

رجب طیب اردوغان، رئيس جمهوری ترکیه از مردم این کشور خواست تا از خرید کالاهای فرانسوی خودداری و آنها را تحریم کنند. این درخواست آقای اردوغان در پی آنچه او «ترویج اسلام‌ستیزی» و «اهانت به پیامبر اسلام» از سوی فرانسه خوانده، طرح شد.

رئيس جمهوری ترکیه روز دوشنبه ۲۶ اکتبر، در یک سخنرانی تلویزیونی ضمن اشاره به این مطلب، افزود: «از شما مردم عزیز می‌خواهم هرگز کالاهای فرانسوی را خریداری نکنید، دیگر تبلیغ اجناسی که مارک فرانسوی دارند را نکنید، همانطور که در فرانسه گفته‌اند از خرید اجناس ترکی پرهیز شود.»

این در حالیست که پیش‌تر آقای اردوغان در اظهاراتی تند، به امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه توصیه کرد بود تا با مراجعه به پزشک، «عقل خود را بررسی کند.» اظهارات آقای اردوغان بعد از آن صورت گرفت که امانوئل ماکرون در واکنش به قتل معلم فرانسوی که از سوی یک مسلمان افراط‌گرا کشته شده بود در جملاتی از لزوم ممانعت از نفوذ دیدگاه‌های افراط‌گرایانه اسلامی در فرانسه سخن گفته بود.

رئيس جمهوری فرانسه همچنین تاکید کرده بود که دین اسلام در حال حاضر در سراسر دنیا با بحران رو به رو است. این سخنان آقای ماکرون با خشم رئيس جمهوری ترکیه همراه شده است.

رجب طیب اردوغان در سخنرانی امروز خود با ادامه حملات به فرانسه و دیگر کشورهای اروپایی مدعی شد که اسلام‌ستیزی به یک اصل ثابت در سیاست‌های برخی از کشورهای اروپایی تبدیل شده است و رهبران این کشورها هم از چنین ایده‌هایی حمایت می‌کنند.

رهبر ترکیه همچنین کشورهای اروپایی را به پی‌گیری سیاست‌های ضد اسلامی متهم کرد و افزود: «شما به معنای واقعی کلمه فاشیست هستید، شما به راستی حلقه اتصال زنجیره نازی‌ها هستید.»

رئيس جمهوری ترکیه همچنین ادامه داد: «برخوردی که امروز از سوی کشورهای اروپایی با مسلمانان می‌شود همانند رفتاری است که پیش از جنگ جهانی دوم با یهودیان در دستور کاراروپایی‌ها قرار گرفته بود.»

آقای اردوغان در این سخنرانی بار دیگر جمله جنجالی خود را تکرار کرد و گفت: «حملات به پیامبر اسلام با حمایت و تشویق امانوئل ماکرون، رئيس جمهوری فرانسه انجام می‌شود و او باید به پزشک مراجعه کند تا از نظر عقلی خود را درمان نماید.»

AP Photo
مردم ترکیه از اظهارات ماکرون خشمگین هستندAP Photo

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز یکشنبه ۲۵ اکتبر در پیامی توییتری اظهارات اردوغان را «غیرقابل قبول» خواند و از ترکیه خواست تا جلوی «مارپیچ خطرناک تقابل» را بگیرد.

در همین راستا چارلز میشل، رئيس شورای اروپا ترکیه را به خاطر توسل به تحریکات، اقدامات یک جانبه در مدیترانه و اکنون «توهین به رهبران اروپایی» مقصر دانست. در بیانیه‌ای که از سوی آقای میشل منتشر شده همچنین آمده است: «در اجلاس اوایل ماه اکتبر کشورهای عضو اتحادیه اروپا موافقت کردند که رفتار ترکیه را در ماه دسامبر بررسی کنند و در صورت عدم توقف این رفتارها، تحریم‌ها و مجازات‌هایی علیه آنکار در دستور کار قرار می‌گیرد.»

پیتر استانو، سخنگوی اتحادیه اروپا هم روز دوشنبه در نشست خبری اعلام کرد برگزاری جلسه فوری اتحادیه اروپا در خصوص اظهارات رجب طیب اردوغان منتفی نیست. آقای استانو همچنین تاکید کرد: «ما به صراحت از ترکیه انتظار داریم که رفتار و گفتار خود را تغییر دهد.»

این جنجال‌ها در حالی بالا گرفته که تنش‌ها میان فرانسه و ترکیه در ماه‌های اخیر بر سر موضوعات متعددی چون حفاری ترکیه درآب‌های مدیترانه، وضعیت قبرس، تنش‌ها با یونان، جنگ در سوریه، لیبی و قره‌باغ شدت یافته است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

«طیب عزیز»؛ ماکرون و اردوغان برای کاهش تنش‌ها نامه‌نگاری کردند

اردوغان سلامت عقل ماکرون را زیر سوال برد؛ فرانسه سفیر خود را از ترکیه فراخواند

اردوغان: مسئول تنش‌های اخیر خاورمیانه نتانیاهو است؛غرب در برابر حمله اسرائیل به سفارت ایران سکوت کرد