Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

تقویت احتمال تمدید پیمان کنترل تسلیحات هسته‌ای «استارت نو» بین آمریکا و روسیه

رژه نظامی در مسکو (عکس از آرشیو)
رژه نظامی در مسکو (عکس از آرشیو) Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

واشنگتن و مسکو سال گذشته از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد که در سال ۱۹۸۷ امضاء شده بود خارج شدند. به این ترتیب پیمان «استارت نو» اکنون تنها معاهده کنترل تسلیحات هسته‌ای بین دو کشور است.

آگهی

آمریکا و روسیه روز سه شنبه یک گام به تمدید پیمان «استارت نو» که واشنگتن پیش از این تهدید کرده بود اجازه انقضای آن را خواهد داد نزدیک شدند.

ایالات متحده و روسیه از آمادگی خود برای توافق بر سر ادامه این معاهده کاهش تسلیحات هسته ای سخن گفته اند. مسکو در حالی روز سه شنبه اعلام کرد که برای پذیرش پیشنهاد واشنگتن مبنی بر ثابت نگه داشتن تعداد کلاهک های هسته ای دو طرف آماده است که تنها دو هفته تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است. جو بایدن، نامزد حزب دموکرات در جریان کارزار انتخاباتی خود دونالد ترامپ، رئیس جمهوری کنونی ایالات متحده را به نرمش در برابر روسیه متهم کرده است.

واشنگتن در واکنش به آمادگی روسیه برای پذیرش پیشنهاد آمریکا اعلام کرد که برای دستیابی به «توافقی سریع» آماده است. در بیانیه روز سه شنبه وزارت خارجه روسیه آمده است که امکان دستیابی به توافق در صورت عدم طرح درخواست جدید از سوی آمریکا وجود دارد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

مورگان اورتاگوس، سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده در واکنش به این بیانیه گفت: «ما از تمایل فدراسیون روسیه برای پیشرفت در موضوع کنترل تسلیحات هسته ای استقبال می کنیم. ایالات متحده آماده است تا فورا ملاقات برای نهایی کردن توافقی که امکان راستی آزمایی آن وجود دارد صورت بگیرد. ما از روسیه نیز انتظار داریم که به دیپلمات های خود برای چنین کاری اختیار لازم را بدهد.»

هنوز مشخص نیست که مقامات دو کشور در چه مکان و زمانی برای مذاکره بر سر تمدید پیمان «استارت نو» و نهایی کردن توافق دیدار خواهند کرد.

دوره اعتبار پیمان «استارت نو» (New START) که در سال ۲۰۱۰ به امضای باراک اوباما و دیمیتری مدودف، روسای جمهور وقت آمریکا و روسیه رسید روز پنج فوریه (۱۷ بهمن) به پایان می رسد. واشنگتن و مسکو سال گذشته از پیمان منع موشک های هسته ای میان برد که در سال ۱۹۸۷ امضاء شده بود خارج شدند. به این ترتیب پیمان «استارت نو» اکنون تنها معاهده کنترل تسلیحات هسته ای بین دو کشور است.

روسیه در ابتدا پیشنهاد کرده بود که این پیمان بدون پیش شرط تمدید شود اما دولت دونالد ترامپ بر لزوم پیوستن چین به این معاهده تاکید داشت. واشنگتن در نهایت به دنبال مخالفت پکن با بررسی طرح پیوستن به «استارت نو» از موضع خود عقب نشینی کرد و پیشنهاد تمدید یک ساله این پیمان را ارائه داد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آمریکا و روسیه بار دیگر برای رسیدن به «ثبات استراتژیک» با یکدیگر مذاکره می‌کنند

پیمان منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای بدون حضور قدرت‌های اتمی اجرایی شد

هشدار کرملین به ناتو: استقرار موشک‌های آمریکایی در اروپا را برنمی‌تابیم