Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پیمان منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای بدون حضور قدرت‌های اتمی اجرایی شد

موشک بالیستیک روسیه
موشک بالیستیک روسیه Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پیمان منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای ژوئیه ۲۰۱۷ به تصویب بیش از صد کشور عضو سازمان ملل متحد رسید که ایران نیز یکی از آنها بود. با این وجود کشورهای دارنده سلاح هسته‌ای از امضای پیمان خودداری کردند.

آگهی

پیمان بین‌المللی منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای بدون امضای کشورهای بزرگ دارنده این نوع سلاح از روز جمعه اجرایی شد و مورد استقبال سازمان ملل قرار گرفت.

آنتونی گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد ضمن ابراز خرسندی از اجرایی شدن اعتبار این پیمان با انتشار بیانیه‌ای آنرا گامی مهم به سوی جهانی از عاری از سلاح‌های هسته‌ای توصیف کرد.

دبیرکل سازمان ملل ضمن درخواست از کلیه کشورها برای همکاری بیشتر جهت دستیابی به پیشرفت‌های محسوس در زمینه امنیت و ایمنی جمعی افزود: «این نخستین پیمان خلع جنگ‌افزارهای هسته‌ای چند جانبه است که طی بیش از بیست سال گذشته منعقد شده است.»

پیمان منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای استفاده، توسعه، تولید، آزمایش، استقرار، ذخیره سازی و تهدید استفاده از این نوع تسلیحات را ممنوع می کند.

رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ نیز به مناسبت اجرایی شدن اعتبار پیمان منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای با انتشار بیانیه‌ای تصریح کرد: «امروز یک پیروزی بزرگ برای همه‌ بشریت محقق شد. بیایید این لحظه را دریابیم و از پیمان تا رسیدن به هدف تعیین شده که همانا جهانی بدون سلاح هسته‌ای است، حمایت کنیم.»

از سوی دیگر پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان نیز روز پنجشنبه طی سخنانی از همه کشورها خواست با امضای این پیمان تدارک شده در سازمان ملل متحد به پیشبرد صلح و همکاری‌های چند جانبه برای تحقق ایده جهان بدون سلاح هسته‌ای کمک کنند.

وی از این پیمان به عنوان نخستین ابزار حقوقی الزام‌آور یاد کرد که به صراحت استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را ممنوع می‌کند.

به گفته پاپ فرانسیس سلاح‌های هسته‌ای که استفاده از آن با تهدیدی همگانی روبرو است در اندک زمان جان شمار بسیار زیادی از ساکنان کره زمین را تهدید می‌کند و آسیب‌های جدی و طولانی مدت به محیط زیست وارد می‌سازد.

پیمان منع سلاح‌های هسته‌ای روز۲۴ اکتبر پنجاهمین امضا را از میان بیش از یکصد کشور تصویب کننده دریافت کرد تا زمینه اجرایی شدنش پس از ۹۰ روز فراهم شود.

فعالان ضد هسته‌ای و کشورهای امضا کننده امیدوارند که این پیمان حتی بدون همراهی قدرت‌های هسته‌ای بتواند تاثیرگذار باشد و «به عنوان ابزاری نمادین ذهنیت دارندگان تسلیحات هسته‌ای را به کلی تغییر دهد.»

جدا از ایالات متحده و روسیه که ۹۰ درصد سلاح‌های هسته‌ای جهان را در اختیار دارند فرانسه، چین، بریتانیا، هند، پاکستان، اسرائیل و کره‌ شمالی نیز دیگر کشورهای دارای تسلیحات هسته‌ای در جهان به شمار می‌آیند؛ در این میان این ۹ کشور تنها از آمریکا، روسیه، فرانسه، چین و بریتانیا به عنوان قدرت هسته‌ای نام برده می‌شود.

پیمان منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای ژوئیه ۲۰۱۷ به تصویب بیش از یکصد کشور عضو سازمان ملل متحد رسید که ایران نیز یکی از آنها بود.

کشورهای برخوردار از سلاح هسته‌ای و قدرت‌های مهم این حوزه هیچکدام پیمان یاد شده را امضا نکرده و حتی مذاکرات و گفتگوهای مرتبط با تصویب این پیمان را نیز تحریم کردند.

پیمان منع جنگ‌افزارهای هسته‌ای در واقع ماحصل ابتکار مطرح شده از سوی کمپین بین‌المللی برای نابودی سلاحهای هسته‌ای موسوم به آیکان بود که سال ۲۰۱۷ موفق به دریافت جایزه صلح نوبل شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تقویت احتمال تمدید پیمان کنترل تسلیحات هسته‌ای «استارت نو» بین آمریکا و روسیه

سازمان ملل: کره شمالی در حال توسعه سلاح‌های هسته‌ای خود است

کمپین بین‌المللی برای نابودی سلاح‌های هسته‌ای برندۀ جایزه صلح نوبل ۲۰۱۷ شد