با تصویب پنجاهمین کشور، زمینه برای اجرای پیمان منع تسلیحات هسته‌ای هموار شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
AP photo
AP photo   -  Copyright  AP photo

هندوراس معاهده ممنوعیت استفاده از تسلیحات هسته‌ای را تصویب کرد تا زمینه برای اجرای این پیمان در جهان فراهم شود.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد روز شنبه ۲۴ اکتبر هندوراس به عنوان پنجاهمین کشور معاهده «ممنوعیت استفاده از تسلیحات هسته‌ای» را تصویب کرد. بر این اساس پنجاه کشوری که برای اجرایی شدن این معاهده ضروری بود تکمیل گردید.

پیتر مائوئر رئيس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ با انتشار توییتی در حساب شخصی خود با ابراز خوشحالی از تکمیل ۵۰ کشور برای اجرایی شدن این پیمان گفت: «امروز یک پیروزی برای بشریت به دست آمد و ممنوعیت استفاده از سلاح اتمی به یک واقعیت تبدیل شد. من به تمام ۵۰ کشوری که پیمان منع استفاده از سلاح‌های هسته‌ای را تصویب کردند و همچنین به تمامی کسانی که برای رسیدن به این لحظه تاریخی تلاش کردند به گرمی تبریک می‌گویم.»

معاهده ممنوعیت استفاده از تسلیحات هسته‌ای در سال ۲۰۱۷ با رای مثبت ۱۲۲ کشور جهان به تصویب مجمع عمومی سازمان ملل متحد رسیده بود. تاکنون ۸۴ کشور این پیمان را امضا کرده‌اند اما اجرایی شدن این پیمان به تصویب۵۰ کشور منوط شده بود.

این در حالیست که قدرت‌های هسته‌ای همچون ایالات متحده، بریتانیا، روسیه، فرانسه و چین نه تنها این پیمان را امضا نکرده‌اند که حتی در رای‌گیری مجمع عمومی سازمان ملل نیز با رای منفی، مخالفت خود را با این ایده ابراز کرده بودند.

این اتفاق با استقبال سازمان‌های حقوق بشری و نهادهای فعال در زمینه صلح بین‌الملل مواجه شد. کمپین بین‌المللی نابودی جنگ‌افزارهای هسته‌ای هم که در سال ۲۰۱۷ برنده جایزه صلح نوبل شده بود، از فراهم شدن شرایط برای اجرایی شدن پیمان ممنوعیت استفاده از تسلیحات هسته‌ای استقبال کرد.

انتظار می‌رود این پیمان طی ۹۰ روز آتی اجرایی شود اما با توجه به اینکه کشورهای دارای تسلیحات هسته‌ای نه آن‌را امضا کرده‌اند و نه با آن موافقند بعید است آرمان طرفداران این معاهده در عمل به ثمر بنشیند عملی شود با این حال حامیان آن امیدوارند که این پیمان دست‌کم تاثیری تدریجی در مقابله با تسلیحات هسته ای داشته باشد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید