Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ماکرون: انرژی هسته‌ای سنگ بنای استقلال راهبردی فرانسه است

ناو هواپیمابر هسته‌ای «شار دو گل»
ناو هواپیمابر هسته‌ای «شار دو گل» Copyright بندر تولون فرانسه
Copyright بندر تولون فرانسه
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون همچنین به ساخت ناو جدید هواپیمابر جدیدی در کشورش اشاره کرد که به گفته وی همچون ناو «شارل دو گل» در آن نیروی محرکه اتمی به کار گرفته خواهد شد.

آگهی

امانوئل ماکرون،‌ رئیس جمهوری فرانسه می‌گوید که کشورش در زمینه انرژی حساب ویژه‌ای روی فناوری هسته‌ای باز کرده و در آینده به تامین انرژی از این راه اتکای زیادی خواهد داشت.

آقای ماکرون روز سه شنبه در جریان بازدید از سایت هسته ای گروه «فِرَم‌اتم» در شهر «لوکروزو» واقع در شرق فرانسه تاکید کرد که کشورش در آینده برای تامین انرژی و توجه به ملاحظات زیست محیطی همچنان به حرکت در مسیر هسته‌ای ادامه می‌دهد.

وی در این خصوص تصریح کرد: «آینده انرژی و زیست محیطی ما به انرژی هسته ای بستگی دارد.» رئیس جمهوری فرانسه همچنین ضمن تاکید بر ادامه توجه ویژه به «سطح بالاتری از انرژی‌های تجدید پذیر» خاطرنشان کرد که «به شرط حصول پیشرفت‌ در زمینه مدیریت زباله‌ و تضمین ایمنی لازم، انرژی هسته‌ای کم‌کربن و ایمن است و باید همچنان به عنوان ستون اصلی راهبرد متنوع تامین انرژی در فرانسه باقی بماند.»

امانوئل ماکرون در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید مجدد بر انرژی هسته‌ای یادآور شد که این نوع فناوری در زمینه تامین انرژی باید همچنان به عنوان سنگ بنای استقلال راهبردی کشور مورد توجه قرار گیرد.

رئیس جمهوری فرانسه در عین حال این نکته را یاد آور شد که «هرگز به طور کامل حامی و طرفدار انرژی هسته‌ای نبوده» زیرا به اعتقاد وی لازم و ضروری است که کشور تنها به یک منبع متکی نباشد.

آقای ماکرون با این وجود تاکید کرد که «اتم باید همچنان به عنوان ستون و مرکز ثقل ( تامین انرژی) برای دهه‌‌های آینده در نظر گرفته شود.»

رئیس جمهوری فرانسه در عین حال بر لزوم توجه بیشتر به انرژی‌های تجدیدپزیر تاکید کرد و گفت که تولید این نوع انرژی در کشورش باید به شدت افزایش یابد زیرا به اعتقاد وی فرانسه در این زمینه هنوز به سطح مطلوب و مورد نیازی از حیث تعهدات و بلندپروازی‌ها نزدیک نشده است.

این سخنان در حالی ایراد می‌شود که فرانسه متعهد شده است با حرکت به سوی انرژی‌های تجدید پذیر سهم خود از تولید انرژی توسط فناوری هسته‌ای را تا سال ۲۰۳۵ تا پنجاه درصد کاهش دهد.

آقای ماکرون در این خصوص تصریح کرد که دست کشیدن کلی و یا خیلی سریع از انرژی هسته‌ای سبب خواهد شد که کشورش همانند برخی دیگر کشورها مجبور به استفاده از نیروگاه‌های زغال سنگی شود یا انرژی حاصل از سوخت‌های کربن را وارد کند که به گفته وی در سیاست‌های فرانسه جایی ندارد.

وی ابراز امیدواری کرد که کارهای مطالعاتی لازم برای ساخت راکتورهای جدید در ماه‌های آینده به اتمام برسد تا مقدمات و عناصر لازم برای اجرای پروژه‌های جدید تا پیش از دوره پنج ساله ماموریت وی در سال ۲۰۲۲ در دسترس باشد.

AP Photo
ماکت ناو هواپیمابر جدید اتمی فرانسهAP Photo

ناو هواپیمابر جدید اتمی

امانوئل ماکرون که در جریان بازدید از سایت تولید راکتورهای هسته‌ای در لوکروزو از سوی وزرای دارایی، محیط زیست و نیروهای مسلح دولت خود همراهی می‌شد همچنین به ساخت ناو جدید هواپیمابر جدیدی اشاره کرد که به گفته وی همچون ناو شارل دو گل در آن نیروی محرکه اتمی به کار گرفته خواهد شد.

وی در این خصوص تصریح کرد که استقلال راهبردی فرانسه بی شک متکی به نیروی بازدارندگی در همه اجزای آن خواهد بود و تقویت ناوگان زیردریایی‌های هسته‌ای و تداوم استفاده از نیروی محرکه اتمی در ناوهای هواپیمابر بخشی از همین راهبرد محسوب می‌شود.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

با تصویب پنجاهمین کشور، زمینه برای اجرای پیمان منع تسلیحات هسته‌ای هموار شد

حکم بی‌سابقه دادگاه فرانسه: «همه زنان افغان» می‌توانند از حق پناهندگی بهره‌مند شوند

زنانه‌ترین ارتش‌های جهان کدامند؟