پاپ: کشورهای بیشتری به پیمان منع تسلیحات هسته‌ای بپیوندند

پاپ فرانسیس
پاپ فرانسیس Copyright آسیوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

توافقنامه ممنوعیت سلاح‌های هسته‌ای تا کنون به‌امضای سران ۸۶ کشور جهان رسیده و از روز جمعه ۲۲ ژانویه ۲۰۲۱ رسماً اجرایی خواهد شد.

آگهی

پاپ فرانسیس رهبر کاتولیک‌های جهان روز پنج‌شنبه خواستار آن شد که کشورهای بیشتری توافقنامهٔ سازمان ملل متحد را مبنی بر منع تولید تسلیحات هسته‌ای و استفاده از آنها را امضا کنند.

پاپ آرژانتیی که حساسیت خود را برای گسترش صلح و نیز حفظ زیست‌بوم بارها نشان داده در خطابهٔ هفتگی خود گفت:‌ «از تمامی دولت‌ها و ملّت‌ها می‌خواهم با عزم‌واراده بکوشند تا شرایط لازم برای تحقق جهان بدون سلاح هسته‌ای فراهم شود، و آنها به این ترتیب، به پیشبرد صلح و همکاری‌های چندجانبه که بشریت امروز بسیار به آن نیاز دارد خدمت کنند.»

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

پاپ فرانسیس در دیداری که دو سال پیش از ناکازاکی ژاپن داشت، ضمن ادای دین به خاطرهٔ قربانیان این فاجعهٔ هسته‌‌ای ژاپن اعلام کرد صرف داشتن سلاح هسته‌ای، حتی فقط به‌قصد بازدارندگی، «منحرف» و ناپذیرفتنی است.

دارندگان عمدهٔ تسلیحات هسته‌ای از جمله ایالات متحده، روسیه، چین، فرانسه و بریتانیا از امضای پیمان منع تسلیحات هسته‌ای سر باز زده‌اند و مذاکراتی را که انعقاد این توافق انجامید تحریم کردند.

طبق اعلام «کارزار براندازی سلاح‌های هسته‌ای»، کارزاری که نوبل صلح سال ۲۰۱۷ به گردانندگان آن رسید، توافقنامهٔ منع سلاح‌های هسته‌ای تا کنون به‌امضای سران ۸۶ کشور جهان رسیده و از روز جمعه ۲۲ ژانویه ۲۰۲۱ رسماً اجرایی خواهد شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

شرایط متلاطم عراق؛ پاپ: سفرم را خواهم رفت تا با مردم رنج‌دیده دیدار کنم

رویای شکستن رکورد استالین؛ پوتین در بازدید از اتاق بازسازی‌شده «دکمه بمب هسته‌ای» را نفشرد

هشدار گروسی: از بلندپروازی‌های هسته‌ای ایران غافل نمانید؛ باید به فکر توافق برجام ۲ بود