شکایت از نحوه مدیریت کرونا؛ پلیس فرانسه منزل نخست وزیر سابق را تفتیش کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نخست‌وزیر پیشین فرانسه و وزیر کنونی بهداشت
نخست‌وزیر پیشین فرانسه و وزیر کنونی بهداشت   -  Copyright  AP Photo

پلیس فرانسه روز پنجشنبه به درخواست دیوان عدالت جمهوری که در حال تحقیق درباره نحوه مدیریت بحران شیوع کرونا در این کشور است منازل و دفاتر کار ادوارد فیلیپ، نخست وزیر سابق و اولیویه وران، وزیر کنونی بهداشت را تفتیش کرد.

یورش ماموران پلیس به منزل و دفتر کار وزیر بهداشت فرانسه تنها یک روز پس از سخنان امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری این کشور برای وضع مقررات منع رفت و آمد در چند کلانشهر صورت گرفت.

ماموران پلیس منازل و دفاتر چند مقام عالی رتبه کنونی و سابق دولت از جمله آنیس بوزن، وزیر سابق بهداشت، سیبت اندیای، سخنگوی سابق دولت و ژروم سالومون، مدیرکل کنونی اداره بهداشت عمومی فرانسه را نیز روز پنجشنبه تفتیش کردند.

وزارت بهداشت فرانسه اعلام کرد که عملیات ماموران پلیس «بدون مشکل» انجام شده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

دیوان عدالت جمهوری فرانسه وظیفه رسیدگی به تخلفات و جرائم اعضای دولت در چهارچوب انجام وظایف دولتی‌شان را برعهده دارد. از زمان آغاز بحران کنونی در حوزه بهداشت و سلامت در فرانسه ۹۰ مورد شکایت مرتبط با این بحران علیه وزراء به ثبت رسیده است. دیوان عدالت جمهوری تنها ۹ فقره از این شکایت‌ها را قابل بررسی تشخیص داده است.

گروهی از پزشکان فرانسوی از جمله شاکیان هستند. آنها مقامات عالی رتبه دولت را به اتخاذ تصمیم های «متناقض» و «عدم اجرای توصیه های سازمان جهانی بهداشت» متهم کرده اند.

AP Photo
وزیر کنونی بهداشت فرانسهAP Photo

گروهی از آسیب دیدگان از شیوع ویروس کرونا در فرانسه نیز ماه گذشته از ژان کاستکس، نخست وزیر کنونی فرانسه به دیوان عدالت جمهوری شکایت کردند.

نخست وزیر فرانسه ساعاتی پس از تفتیش منزل و دفتر کار وزیر بهداشت دولتش از اولیویه وران حمایت کرد. ژان کاستکس تاکید کرد که به وزیر بهداشت «کاملا» اعتماد دارد.