هشدار ۹۰ تن از چهره‌های مشهور ورزش فرانسه دربارۀ تعطیلی سالن‌های ورزشی

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
یک باشگاه ورزشی در شهر بوردو فرانسه
یک باشگاه ورزشی در شهر بوردو فرانسه   -   کپی رایت  AFP

۹۰ تن از چهره‌های مشهور ورزش فرانسه که در میان آنها نام افرادی همچون زین‌الدین زیدان، بازیکن پیشین تیم ملی این کشور و سرمربی کنونی رئال مادرید همچنین استفان دیاگانا، قهرمان دو و میدانی جهان و ماری املی لوفو، قهرمان پارالمپیک و رئیس کمیتۀ پارالمپیک فرانسه نیز دیده می‌شود، عصر شنبه با انتشار نامه‌ای سرگشاده خطاب به مقامات این کشور، خواستار بازگشایی سالن‌های ورزشی شدند.

آنها در این نامه که در رسانه‌های فرانسه منتشر شد، «تصمیمات بی‌اساس» مقامات برای توقف فعالیت سالن‌های ورزشی و «فرستادن پیام‌های اشتباه و اضطراب‌آور» درباره فعالیت‌های ورزشی در دوران شیوع کرونا را محکوم کرده‌اند.

این نامه پس از آن منتشر شد که در دو هفته اخیر اوج گیری دوباره شیوع کرونا، باعث گردید تا دور جدیدی از محدودیت‌های اجتماعی در فرانسه وضع شود و در چهارچوب این مقررات، سالن‌های ورزشی و استخرهای فرانسه تعطیل گردند.

از دیگر امضاکنندگان این نامه می‌توان به آلیزه کورنه، بازیکن مشهور تنیس و استفان ترنو، قهرمان جودو همچنین شماری از اعضای تیم‌های پزشکی ورزشی و مدیران سالن‌های ورزشی اشاره کرد.

در این نامه آمده است: «بر اساس آنچه در پروتکل‌های فعلی آمده، خطر فعالیت ورزشی در یک سالن تخصصی بر شیوع کرونا هنوز به‌طور علمی اثبات نشده است. تا کنون هیچ گزارشی نیز مبنی بر شیوع کرونا در پی فعالیت در چنین سالن‌هایی از سوی هیچکدام آژانس‌های بهداشتی منطقه‌ای گزارش نشده است... علاوه بر این، گزارش‌ها به‌طور رسمی نشان داده‌اند که پیش از این در دوران شیوع دیگر بیماری‌های همه‌گیر، افرادی که فعالیت بدنی و ورزشی منظم و دائمی داشته‌اند، کمتر تحت تاثیر بیماری قرار گرفته‌اند.»

گردش سالانه ۲ میلیارد یورویی سالن‌های ورزشی فرانسه

این نامه در شرایطی نوشته شده است که در وضعیت عادی، گردش مالی سالن‌های ورزش در فرانسه سالانه ۲ میلیارد یورو است و حدود ۳۵ هزار نفر نیز در این سالن‌ها مشغول به کار هستند.

امضاکنندگان نامه همچنین به این موضوع اشاره کرده‌اند که سالن‌های ورزشی فرانسه از زمان بازگشایی پس از پایان دوران قرنطینه، «بهترین شرایط بهداشتی» را به اجرا گذاشته‌اند. آنها همچنین هشدار داده‌اند که تداوم این تعطیلی‌ها، می‌تواند باعث ایجاد یک بحران اقتصادی و اجتماعی با عواقب جدی برای بخش ورزش شود.

شمار مبتلایان به کووید۱۹ در فرانسه تا پایان روز شنبه به بیش از ۷۱۸ هزار و ۸۰۰ نفر و شمار قربانیان این بیماری به ۳۲ هزار و ۶۳۷ نفر رسید.