Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

عملیات بزرگ پلیس یونان برای انتقال پناهجویان به اردوگاه جدید در لسبوس

تخلیه پناهجویان در لزبوس
تخلیه پناهجویان در لزبوس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

پس از آتش گرفتن کمپ موریا، جایی که حدود ۱۳ هزار پناهجو تحت شرایط اسف‌بار و بسیار سخت در آن زندگی می‌کردند هزاران تن از ساکنان اردوگاه گوشه کناری در خیابان و جاده‌ها و یا در پارکینگ سوپرمارکت‌های بزرگ شب را به صبح می‌رسانند.

آگهی

پلیس یونان از صبح پنجشنبه عملیاتی را در جزیره لسبوس برای انتقال هزاران مهاجر و پناهجو به یک اردوگاه جدید اضطراری پس از آتش‌ گرفتن بزرگترین کمپ نگهداری پناهجویان در این کشور آغاز کرده است.

خبرگزاری فرانسه با تهیه گزارشی از محل، به جزئیات عملیات انتقال پناهجویان به اردوگاه جدید پرداخته و اعلام کرده که ماموران پلیس صبح پنجشنبه چادر به چادر پناهجویان سرگردان در خیابان‌ را از خواب بیدار و به سوی اردوگاه جدید هدایت می‌کردند.

اردوگاه جدید به شکل اضطراری، یک هفته پس از آتش سوزی در اردوگاه بزرگ موریا در لسبوس برپا شده است. مقامات یونانی آتش‌گرفتن بزرگترین اردوگاه پناهجویان در کشورشان را عمدی می‌دانند و در این راستا تاکنون پنج پناهجو را به اتهام دست داشتن در این ماجرا بازداشت کرده‌اند.

عملیات پلیس برای انتقال پناهجویان به کمپ جدید در حالی ادامه دارد که ساکنان این اردوگاه سوخته پیش‌تر نیز از شرایط و امکانات موجود در آن رضایت نداشتند و پس از آتش‌سوزی بر ترک این جزیره و انتقال به کشوری دیگر در اروپا اصرار دارند.

پس از آتش گرفتن کمپ موریا، جایی که حدود ۱۳ هزار پناهجو تحت شرایط اسف‌بار و بسیار سخت در آن زندگی می‌کردند هزاران تن از ساکنان اردوگاه گوشه کناری در خیابان و جاده‌ها و یا در پارکینگ سوپرمارکت‌های بزرگ شب را به صبح می‌رسانند.

Petros Giannakouris/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
پناهجویان پس از آتش سوزی کمپ موریا در خیابان آواره و سرگردانندPetros Giannakouris/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved

برخی از آنها به خبرگزاری فرانسه گفتند حتی پزشکان بدون مرز که پیش‌تر یک کلینیک در این منطقه افتتاح کرده بودند شب گذشته پس از انتشار خبر عملیات احتمالی تخلیه پناهجویان از دسترسی به محل منع شده‌اند.

سازمان پزشکان بدون مرز با انتشار توییتی این موضوع را تایید کرد. در این توییت تاکید شده که پلیس عملیاتی را برای انتقال پناهجویان به ارودگاه جدید آغاز کرده اما این مسئله نباید مانع کمک‌های پزشکی شود.

یونان با مساعدت سازمان ملل متحد از روز شنبه مشغول ساخت یک اردوگاه جدید هستند که به گفته مقامات رسمی در آنجا مراحل پذیرش پناهندگی از سر گرفته خواهد شد. بسیاری از پناهجویان از بیم گرفتار شدن دوباره در یک روند طولانی مدت اداری پیش از دریافت اجازه برای ورود به شهرهای یونان و یا عزیمت به یک کشور دیگر اروپایی از اسکان مجدد در اردوگاه جدید سرباز می‌زنند.

موریا، کمپ سوخته در یونان بزرگترین اردوگاه پناهجویان و پناهجویان در اروپا به‌شمار می‌رفت. سازمان ملل در کنار نهادهای مدافع حقوق بشر، بارها دربارهٔ وضعیت وخیم ساکنان در آن هشدار داده‌ و خواستار رسیدگی فوری به وضع پناهجویان آن شده بودند.

به یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارش کمیته بین‌المللی نجات: سیاست‌های اروپایی سلامت روان پناهجویان یونان را بدتر کرده است

گزارشی تحقیقی: آژانس مرزبانی و گارد ساحلی اروپا حقوق پناهجویان را نقض کرده است

شورش علیه اتباع سوری پس از آزار جنسی یک دختر هفت ساله در ترکیه؛ دولت معترضان را به آرامش فراخواند