گزارشی تحقیقی: آژانس مرزبانی و گارد ساحلی اروپا حقوق پناهجویان را نقض کرده است

قایق پناهجویان در مقابل یکی از کشتی های فرونتکس در آب های یونان
قایق پناهجویان در مقابل یکی از کشتی های فرونتکس در آب های یونان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از نیما قدکپور
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نتایج تحقیقات چند رسانه مستقل نشان می دهد آژانس مرزبانی و گارد ساحلی اروپا، فرونتکس، در برخی موارد حقوق پناهجویان را نقض کرده و با کمک به گارد ساحلی یونان آنها را بدون توجه به وضعیت خطرناک از آب های اروپایی دور کرده است.

آگهی

تحقیقات گسترده چند رسانه مستقل نشان می دهد که آژانس مرزبانی و گارد ساحلی اروپا موسوم به «فرونتکس» دست کم در چندین مورد در آب های حوزه استحفاظی یونان در بازگرداندن پناهجویان به مبدا و سرگردانی آنها در آب های مدیترانه مقصر بوده است.

گزارشی در ۲۳ اکتبر، ۵ روز پیش، منتشر شده که در آن کشتی های گشت فرونتکس به تلاش برای «پس زدن و به عقب راندن پناهجویان» متهم شده اند.

در این گزارش می خوانیم که آژانس مرزبانی و گارد ساحلی اروپایی در همکاری با گارد ساحلی یونان، بدون اخطار و هشدار به پلیس مرزی یونان و بدون توجه به وضعیت خطرناک پناهجویان، در آب به عقب راندن پناهجویان کمک کرده است. 

مدت هاست که گارد ساحلی یونان به این فشارهای غیرقانونی متهم شده است.

فشارهایی که مرکز اروپایی حقوق بشر آن را از دست «حوادثی توصیف می کند که در آن پناهجویان بدون در نظر گرفتن شرایطی که در آن قراردارند از مرزهای اروپایی خارج می شوند.» بدین ترتیب در خارج از مرزها، هر اتفاقی که برای پناهجویان بیفتد مسئولیتی برای دولت ها اروپایی ندارد و آنها نباید پاسخگوی سازمان های حقوق بشری باشند. همچنین پناهجویان هم دیگر نمی توانند روند پناهندگی خود را عملی کنند.

در ماه ژوئیه گذشته، پس از گزارش چندین رسانه و سازمان های حقوق بشری از جمله سازمان عفو بین الملل، برخی از نمایندگان پارلمان اروپا از دولت یونان خواستند پرونده خود را در مورد گزارشها و اتهاماتی که ادعا می شود «مرزبانان و پلیس این کشور به زور از ورود مهاجران به یونان جلوگیری می کنند»، ارائه دهد.

تحقیقات جدید حاکی از آن است که کشتی های گشت فرونتکس به طور فعال در یک حادثه «عقب راندن» در مرز دریایی بین یونان و ترکیه نقش داشته اند. حوادثی که دست کم چهار بار از ماه مارس سال جاری تا پایان تابستان در دریای مدیترانه تکرارشده است. تحقیقات جدید نشان می دهد کشتی های فرونتکس به دلیل مجهزبودن به فناوریهای پیچیده بصری و دیدبانی در این چهار مورد اگر «می خواستند، می توانستند درباره عقب راندن پناهجویان هشدار بدهند و یا مانع آن بشوند».

روش های غیرقانونی عقب راندن پناهجویان از آب های اروپایی

در این گزارش می خوانیم که «عقب راندن و پس زدن» پناهجویان به دو روش صورت می گیرد.

روش اول این است که امکان ورود قایق ها و لنج‌های حامل پناهجویان به آب های یونان گرفته می شود. مثلا تمام شدن سوخت قایق ها و یا لنج ها و یا خرابی موتور که نهایتا بواسطه امواج و باد موافق پناهجویان دوباره به سمت ترکیه می روند. مواردی هم بوده است که مستقیما گارد ساحلی بصورت فیزیکی از ورود پناهجویان به آبهای یونان ممانعت می کند.

روش دوم، بازداشت پناهجویان به اتهامات مجرمانه است که بدین وسیله گارد ساحلی در همکاری با پلیس یونان در اولین فرصت این پناهجویان را با قایق های ویژه تا دریای اژه همراهی می کند و زمانی که آب‌های مرزی یونانی خاتمه یافتند، پناهجویان به حال خود رها می شوند.

رسانه های مستقل پس از انجام تحقیقات در گزارش های خود مدارکی ارائه داده اند که نشان می دهد گارد ساحلی یونان، دست کم در شش مورد یکی از دو روش غیرقانونی بازگرداندن پناهجویان را عملیاتی کرده است و دست کم در یکی از این شش بار، فرونتکس با گارد ساحلی یونان همکاری داشته است.

شبکه آی آر دی، آساهی، وب سایت بلینگکت، مجله اشپیگل و لایتهاوس ریپورت این تحقیقات را انجام و گزارش های آنرا منتشرکرده اند.

فرونتکس پس از انتشار این گزارش اعلام کرد که تحقیقات داخلی درباره این حوادث انجام خواهد داد. فابریس لگری ، مدیرعامل فرونتکس، به یلوا یوهانسون نماینده اتحادیه اروپا قول داد که آژانس تحت امرش، حوادث گزارش شده را بررسی خواهد کرد. وی به نماینده پارلمان اروپا گفت: «هدف ما حفظ بالاترین استانداردهای نگاهبانی از مرزها در تمام عملیاتها است وهیچ گونه نقض حقوق اساسی را در هیچ یک از فعالیت های خود تحمل نخواهیم کرد.»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

آژانس مرزبانی اروپا فعالیت‌هایش را در مجارستان متوقف می‌کند

آغازمحاکمه سالوینی به اتهام جلوگیری از پهلوگیری کشتی پناهجویان درایتالیا

عملیات بزرگ پلیس یونان برای انتقال پناهجویان به اردوگاه جدید در لسبوس