Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

آژانس مرزبانی اروپا فعالیت‌هایش را در مجارستان متوقف می‌کند

کنترل مرزی اروپا در مجارستان
کنترل مرزی اروپا در مجارستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آژانس مرزبانی و گارد ساحلی اروپا (فرونتکس) روز جمعه ۱۰ بهمن (۲۹ ژانویه) اعلام کرد دیگر در مجارستان عملیاتی انجام نخواهد داد.

آگهی

آژانس مرزبانی و گارد ساحلی اروپا (فرونتکس) روز جمعه ۱۰ بهمن (۲۹ ژانویه) اعلام کرد دیگر در مجارستان عملیاتی انجام نخواهد داد.

دیوان دادگستری اروپا در ماه دسامبر سال گذشته حکم داده بود که مجارستان با اخراج اجباری مهاجران و عدم پذیرش تقاضای پناهندگی آن‌ها، قوانین اتحادیه اروپا را در مورد حمایت از پناهجویان نقض کرده است.

بوداپست متهم است مهاجرانی را که به مرزهایش رسیده‌اند، به صربستان بازمی‌گرداند. اطلاعات پلیس نشان می‌دهد که ۲۳۴۶ مهاجر فاقد اسناد قانونی از سوی مقامات مجارستان به صربستان بازگردانده شده‌اند.

تصمیم تازه فرونتکس با استقبال کمیسیون اروپا روبرو شده است. یلوا یوهانسون، کمیسر اروپا در امور داخلی، در این باره گفت: «من فکر می‌کنم این تصمیم درستی است. برای ما بسیار اهمیت دارد که تمامی کشورهای عضو اتحادیه حق افراد در تسلیم تقاضای پناهندگی را رعایت کنند.»

سازمان‌های غیردولتی حقوق‌ بشری نیز از اعلامیه جدید فرونتکس حمایت کرده‌اند.

دولت مجارستان در واکنش به اقدام آژانس مرزبانی اروپا گفته است که پیش از این نیز از حمایت چندانی برخوردار نبوده و قصد دارد با وجود توقف فعالیت‌های آژانس همچنان از مرزهای خود و اتحادیه اروپا دفاع کند.

تصمیم تازه فرونتکس در قطع همکاری‌ها در مجارستان در حالی اعلام می‌شود که خود این نهاد نیز متهم به نقض قوانین بین‌المللی درباره پناهجویان و بازگرداندن اجباری آنان است.

این نهاد متهم است که در پاییز گذشته مهاجران را در دریای اژه بین یونان و ترکیه بازگردانده است و آژانس ضد فساد اتحادیه اروپا، اولاف، در حال تحقیق درباره این پرونده است.

پیشتر «کمیته هلسینگی مجارستان» از مقامات این کشور خواسته بود به اقدامات ناقض حقوق بشر خود پایان دهند و فرونتکس را به قطع همکاری با بوداپست دعوت کرده بود.

کمیته هلسینگی مجارستان، یک سازمان غیردولتی است که هدفش را نظارت و حمایت از حقوق بشر اعلام کرده است. این سازمان در سال ۱۹۸۹ میلادی تاسیس و از اعضای شورای اروپایی پناهجویان و تبعیدیان (ECRE) است.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

گزارشی تحقیقی: آژانس مرزبانی و گارد ساحلی اروپا حقوق پناهجویان را نقض کرده است

فرونتکس تکنولوژ‌ی «بیومتریک در سفر» را درفرودگاه لیسبون آزمایش می‌کند

مجارستان نامزد ضدفاشیست ایتالیایی را در آستانه انتخابات پارلمان اتحادیه اروپا به حبس خانگی منتقل کرد