Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

مخالفان فرانسوی ماسک چه ویژگی‌های فردی، اجتماعی و سیاسی دارند؟

Demonstrators gather during an anti-mask demonstration in Paris
Demonstrators gather during an anti-mask demonstration in Paris Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

صدها فرانسوی روز ۲۹ اوت در اعتراض به استفاده از ماسک در پاریس تجمع کردند؛ تجمعی که سوژه بررسی بنیاد«ژان ژورس» برای شناسایی ویژگی‌های فردی، اجتماعی و سیاسی معترضان شد.

آگهی

صدها فرانسوی روز ۲۹ اوت در اعتراض به استفاده از ماسک در پاریس تجمع کردند؛ تجمعی که سوژه بررسی بنیاد«ژان ژورس» برای شناسایی ویژگی‌های فردی، اجتماعی و سیاسی معترضان شد.

بنیاد«ژان ژورِس» که اندیشکده‌ای چپ‌گرا محسوب می‌شود این بررسی را از طریق نظرخواهی در میان نمونه‌ای هزار نفری از معترضان به پوشیدن ماسک برای مقابله با بیماری کووید۱۹ انجام داده است.

بر اساس این پژوهش، اکثر اعضای این جنبش نوپا را زنان، حامیان جنبش جلیقه زردها و افرادی که اعتماد بالایی به اخبار شبکه‌های اجتماعی دارند، تشکیل می‌دهند.

نتایج بررسی بنیاد«ژان ژورِس» همچنین نشان می‌دهد که حامیان این جنبش اجتماعی معتقدند که ماسک‌ها اگر خطرناک نباشند، بی‌فایده هستند. در واقع آنها طرفدار نوعی تئوری توطئه هستند که با انکار وجود بیماری همه‌گیر کووید-۱۹، اعتقاد دارند که القای توهم شیوع گسترده ویروس کرونا با هدف به بردگی کشیدن انسان‌ها انجام شده است.

بر این اساس، این بررسی به ارتباط بین این نظریه‌ و عدم اعتماد حامیان آن به دولت، نهادهای مدنی و احزاب پرداخته است.

همچنین ۹۰ درصد حامیان این جنبش در قالب نظریه‌های توطئه معتقدند که وزیر بهداشت فرانسه با صنایع دارویی در ارتباط است و به همین دلیل میزان سم موجود در واکسن‌ها هیچ گاه مشخص نمی‌شود.

مطابق نتایج این بررسی ۲۹ درصد حامیان جنبش ضدماسک دارای گرایش سیاسی افراطی چپ و راست هستند و تنها ۱۸ درصد آنها گرایش میانه‌رو دارند.

جالب اینجاست که ۷۸ درصد «ضد ماسک‌ها» اینترنت و شبکه‌های اجتماعی را به سایر ابزارهای اطلاع رسانی ترجیح می‌دهند، در حالی که تقریبا نیمی از مردم فرانسه همچنان تلویزیون را منبع اصلی دریافت اخبار موثق انتخاب می‌کنند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

چرا منتقدان مقررات کرونایی به کتاب ۱۹۸۴ جورج اورول استناد می‌کنند؟

معترضان به استفاده اجباری از ماسک در رم تظاهرات کردند

نخستین جلسه دادگاه رسیدگی به جنایات جنگی مقامات سوری در فرانسه آغاز شد