اتحادیه اروپا: شرایط حداقلی برای اعزام ناظر به انتخابات پارلمانی ونزوئلا فراهم نیست

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
حامیان تحریم انتخابات پارلمانی در ونزوئلا
حامیان تحریم انتخابات پارلمانی در ونزوئلا   -   کپی رایت  AP Photo

مسئولان اتحادیه اروپا می‌گویند که دعوتنامه‌ای را برای نظارت بر انتخابات پارلمانی ماه دسامبر در ونزوئلا دریافت کردند اما به جهت ذیق وقت امکان اعزام هیئت ناظر به این کشور را ندارند. 

یک سخنگوی اتحادیه اروپا روز جمعه ضمن اعلام این مطلب به خبرگزاری رویترز گفت که دولت اقتدارگرای ونزوئلا به ریاست نیکلاس مادورو تاکنون تمهیدات حداقلی لازم برای انجام چنین ماموریتی را فراهم نکرده و با توجه به زمان کم باقی مانده تا برگزاری انتخابات امکان اعزام هیئت ناظر وجود ندارد.

به گفته این مسئول اتحادیه اروپا: اگر دولت مادورو انتخابات را به زمانی فراتر از ششم دسامبر موکول نکند زمان کافی برای انجام یک ماموریت کامل نظارتی وجود نخواهد داشت.

وی در ادامه تاکید کرد: « جهت اعزام یک هیئت کامل نظارتی لازم است که شرایط حداقلی برای برگزاری انتخاباتی معتبر، فراگیر و شفاف فراهم شود.»

از سوی دیگر گفته می‌شود که در میان صفوف مخالفان دولت ونزوئلا برای شرکت در انتخابات قانون‌گذاری ششم دسامبر شکاف افتاده است.

خوان گوایدو، رهبر اپوزیسیون و رئیس پارلمان ونزوئلا از سوی اتحادیه اروپا و بسیاری از کشورهای غربی به عنوان رئیس دولت قانونی این کشور شناخته می‌شود؛ حال آنکه نیکلاس مادورو برغم مخالفت‌ها همچنان کنترل دولت و ارتش را در دست دارد.

ائتلاف احزاب حامی گوایدو اعلام کرده است که برای پرهیز از مشروعیت بخشیدن به فرایند انتخابات که به زعم آنها نتیجه آن «جعلی و تقلبی» است در رای‌گیری شرکت نمی‌کنند و انتخابات پارلمانی را تحریم خواهند کرد.

این در حالیست گروهی دیگر از مخالفان دولت تحت رهبری هنریک کاپریلس، نامزد سابق انتخابات ریاست جمهوری ونزوئلا موضع متفاوتی را در قبال برگزاری انتخابات اتخاذ کرده‌اند.

این گروه از مخالفان که طی هفته‌های گذشته اعلام وجود کرده‌اند، معتقدند موضع خوان گوایدو و احزاب همفکر او اپوزیسیون را غیرمفید و بی اهمیت جلوه می‌دهد و راهبرد مبتنی بر توسل به دولت‌های خارجی برای اعمال تحریم بر ضد دولت مادورو نیز تاکنون موفقیتی در پی نداشته است.

هنریک کاپریلس که هدایت بلوک جدید اپوزیسیون ونزوئلا بر عهده دارد با تاکید بر این که نخستین حضور ناظران اروپایی در انتخابات پارلمانی این کشور پس از چهارده سال، می‌تواند فضایی جدید را برای بازیافت دموکراسی رقم بزند، به نوعی برپایی انتخابات قانون‌گذاری پیش رو را فرصتی تاریخی برای دست‌یابی به توافق‌های جدید و زمینه سازی انتخابات آتی ریاست جمهوری قلمداد کرده است.

با این حال استالین گونزالس، یکی از نمایندگان مخالف دولت و حامی آقای کاپریلس به بلومبرگ گفته است که در صورت حضور نداشتن ناظران بین‌المللی بلوک جدید مخالفان نیز انتخابات پارلمانی ششم دسامبر را تحریم خواهند کرد.

نیکلاس مادورو به شدت مخالف به تعویق افتادن انتخابات پارلمانی ششم دسامبر است و تاکید دارد که این انتخابات زیر «باران و رعد و برق»  [اگر سنگ از آسمان بیافتد] در زمان مقرر برگزار خواهد شد.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید