ونزوئلا از اخراج سفیر اتحادیه اروپا منصرف شد

وزیر امور خارجه ونزوئلا
وزیر امور خارجه ونزوئلا Copyright Phil Nijhuis/Phil Nijhuis
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

وزارت خارجه ونزوئلا روز پنجشنبه ۲ ژوئیه (۱۲ تیر) اعلام کرد که کاراکاس از اخراج سفیر اتحادیه اروپا از این کشور منصرف شده است.

آگهی

وزارت خارجه ونزوئلا روز پنجشنبه ۲ ژوئیه (۱۲ تیر) اعلام کرد که کاراکاس از اخراج سفیر اتحادیه اروپا از این کشور منصرف شده است.

در بیانیه این وزارت‌خانه آمده است: «دولت ونزوئلا تصمیم گرفته است که تصمیم اتخاذ شده در تاریخ ۲۹ ژوئن ۲۰۲۰ را که در آن ایزابل بریلهانت پدروسا، رئیس هیات اتحادیه اروپا در کاراکاس عنصر نامطلوب عنوان شده بود، لغو کند.»

در این بیانیه تاکید شده است که خورخه آروازا، وزیر امور خارجه ونزوئلا در تماسی تلفنی با جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا در مورد «لزوم حفظ چارچوب‌های روابط دیپلماتیک به‌ویژه در مواقعی که همکاری دو طرف می‌تواند مسیر گفت‌وگوهای سیاسی را تسهیل کند» به توافق رسیدند.

این بیانیه طرف ونزوئلایی اضافه می‌کند: «هر دو طرف توافق کرده‌اند که در چارچوب همکاری‌های صادقانه و مطابق با مقررات بین‌المللی، ارتباطات دیپلماتیک بین طرفین را به بالاترین سطح ارتقا دهند.»

اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گذشته از ونزوئلا خواسته بود که در این تصمیم تجدید نظر کند و هشدار داده بود که آماده است اقدامات متقابل را علیه سفیر ونزوئلا در اتحادیه اروپا انجام دهد.

این چالش‌ها پس از آن رخ داد که اتحادیه اروپا ۱۱ نفر از مقامات دولت ونزوئلا را به اتهام نقش آفرینی در سرکوب مخالفان نیکلاس مادورو تحریم کرد. آمریکا و بسیاری از کشورهای اروپایی خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا را به عنوان رئیس جمهوری موقت این کشور به رسمیت شناخته‌اند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

اپوزیسیون ونزوئلا با شرکت امنیتی آمریکایی قرارداد سرنگونی مادورو را امضا کرده بود

اعتراف تلویزیونی در ونزوئلا؛ یک آمریکایی از تلاش برای کودتا گفت

مادورو در واکنش به انتقال هواپیمای ونزوئلا به آمریکا: راهزن دیوانه هواپیمای ما را دزدید