اپوزیسیون ونزوئلا با شرکت امنیتی آمریکایی قرارداد سرنگونی مادورو را امضا کرده بود

Venezuela
Venezuela Copyright AP
نگارش از یورونیوز
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

براساس اسنادی که مدیریت شرکت سیلورکورپس آمریکا در اختیار واشنگتن پست قرار داده، امضای خوان گوایدو پای قرارداد سرنگونی دولت نیکلاس مادورو دیده می‌شود.

آگهی

واشنگتن پست روز پنجسنبه با انتشار یک سند ۴۲ صفحه‌ای اعلام کرد رهبران اپوزیسیون ونزوئلا با شرکت امنیتی سیلورکورپ ایالات متحده آمریکا، قراردادی را برای سرنگونی دولت نیکلاس مادورو امضاء کرده بودند.

این خبر در حالی منتشر می‌شود که دولت ونزوئلا روز یکشنبه اعلام کرده بود یک گروه مسلح تروریستی که قصد خرابکاری در این کشور را داشت، متلاشی کرده است.

امضای خوان گوآیدو، رهبر اپوزیسیون ونزوئلا که از سوی بیش از ۵۰ کشور جهان به‌عنوان رئیس جمهوری موقت و مشروع این کشور به رسمیت شناخته شده، پای این قرارداد به چشم می‌خورد.

انتشار این اسناد صحت ادعای مقام‌های ونزوئلا درباره ارتباط بازداشتی‌های این گروه با شرکت سیلورکورپ در ایالات متحده آمریکا را تایید می‌کند. تلویزیون دولتی ونزوئلا روز پنجشنبه تصاویری از اعترافات دو شهروند آمریکایی بازداشت شده را منتشر کرد. این دو نفر که حقوق بگیر شرکت سیلورکورپ بودند، می‌گویند ماموریت داشتند تا با به دست گرفتن کنترل فرودگاه کاراکاس، نیکلاس مادورو را از کشور خارج کنند.

بنا بر اسناد منتشر شده از سوی واشنگتن پست رهبران شش حزب مخالف دولت بولیواری ونزوئلا در ماه اکتبر سال ۲۰۱۹ قراردادی به مبلغ ۲۱۳ میلیون دلار با شرکت امنیتی کوچک سیلورکورپ در فلوریدا منعقد کرده اند.

این قرارداد جزئیات تاکتیکی تعهد شرکت در قبال اپوزیسیون ونزوئلا، از جمله تجهیزات نظامی مورد استفاده را شامل می‌شود. با این حال توضیحی درباره اینکه چگونه یک گروه کوچک جنگجویان قادر به غلبه بر ده‌ها هزار نیروی وفادار به دولت ونزوئلا می‌شود، در قرارداد به چشم نمی‌خورد.

به گزارش واشنگتن پست، جوردن گودرو، مدیرعامل سیلورکورپ، کار نگارش کلیات قرارداد سرنگونی دولت ونزوئلا را بر عهده داشته است. آقای گوردو شخصا مسئولیت اجرای عملیات شکست خورده یکشنبه در ونزوئلا را پذیرفته است.

دفتر خوان گوایدو هنوز واکنشی به انتشار این گزارش نشان نداده است. با این حال خوان رندون، یکی از مشاوران آقای گوایدو در پاسخ به شبکه سی‌ان‌ان ضمن پذیرش مذاکره با سیلورکورپ گفت پیش‌قراردادی را با این شرکت امضاء کرده اما دو طرف هرگز به توافق نهایی نرسیده اند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ونزوئلا از اخراج سفیر اتحادیه اروپا منصرف شد

واشنگتن در تدارک صدور کیفرخواست علیه همسر رئیس‌جمهوری ونزوئلاست

مادورو در واکنش به انتقال هواپیمای ونزوئلا به آمریکا: راهزن دیوانه هواپیمای ما را دزدید