اتحادیه اروپا در واکنش به رای دیوان عالی ونزوئلا: رئیس پارلمان خوان گوایدو است نه لوئیز پارّا

Access to the comments نظرها
نگارش از Euronews
پارلمان ونزوئلا
پارلمان ونزوئلا   -  کپی رایت  آسوشیتدپرس

اتحادیه اروپا تصمیم دیوان عالی ونزوئلا در تأیید ریاست لوئیز پارّا از متحدان نیکلاس مادورو رئیس جمهوری، بر مجلس ملی این کشور را «غیرقانونی» خواند با اعلام این که همچنان ریاست خوان گوایدو، رهبر مخالفان دولت بر پارلمان را به رسمیت می شناسد، همزمان نسبت به پیامدهای عمیق‌تر شدن بحران در ونزوئلا هشدار داد.

اتحادیه اروپا روز پنجشنبه ۴ ژوئن (۱۵ خرداد) با انتشار بیانیه‌ای در همین زمینه تأکید کرد که خوان گوآیدو رئیس بر حق مجلس است، نه لوئیس پارّا. دادگاه عالی ونزوئلا در اواخر ماه مه ریاست لوئیز پارّا بر مجلس ونزوئلا را تأیید کرده بود.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

اتحادیه اروپا در بیانیه خود نوشته است: «آخرین تحولات در ونزوئلا بحران طولانی مدت نهادی و سیاسی در این کشور را عمیق‌تر کرده و فضای دموکراتیک و رعایت قانون اساسی را در کشور تنزل داده است.»

مسئولان اروپایی همچنین نوشته‌اند: «اتحادیه اروپا بر این باور است که جلسه رأی‌گیری که منجر به "انتخاب" لوئیز پارّا شد، مشروعیت نداشته است ... اتحادیه اروپا همچنان تمام و کمال از خوان گوایدو به عنوان رئیس مجلس ملی حمایت می‌کند.»

مادورو از زمان انتخاب مجدد به ریاست جمهوری پس از انتخابات جنجال‌برانگیز سال ۲۰۱۸ و فروپاشی اقتصاد نفت‌محورش، اعتبار و حتی مشروعیت خود را در میان بسیاری از کشورهای غربی از دست داد، به طوری که اکنون آمریکا و بیش از ۵۰ کشور دیگر جهان گوایدو را به عنوان رئیس جمهور این کشور به رسمیت می‌شناسند.

اتحادیه اروپا که مانند بسیاری از کشورهای غربی خواستار برگزاری انتخابات جدید در ونزوئلاست، در ماه مه کنفرانسی برای جمع‌آوری کمک به پنج میلیون شهروند ونزوئلایی که از حکومت مادورو فرار کرده‌اند، برگزار کرد. اتحادیه اروپا همچنین گفته است که با ایجاد تشکیلاتی موسوم به «گروه تماس بین‌المللی» برای برون‌رفت ونزوئلا از انسداد سیاسی بدون نیاز به هر گونه مداخله نظامی خارجی تلاش می‌کند.

آن گونه که اتحادیه اروپا اعلام کرده اعضای این گروه متشکل از ۱۲ کشور اروپایی، آمریکای لاتین و سازمان‌های دولتی بین‌المللی هستند که نمایندگان آنها قصد دارند به زودی نشست دیگری برگزار کنند.