دادگاه رسیدگی به پرونده استرداد جولیان آسانژ در بریتانیا از سرگرفته شد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دادگاه رسیدگی به پرونده جولیان آسانژ در بریتانیا آغاز شد
دادگاه رسیدگی به پرونده جولیان آسانژ در بریتانیا آغاز شد   -  Copyright  AP Photo

دستگاه قضایی بریتانیا روز دوشنبه پس از چند ماه وقفه به دلیل همه‌گیری بیماری کووید۱۹ بررسی پرونده استرداد جولیان آسانژ،‌ بنیان‌گذار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس به ایالات متحده آمریکا را از سر می‌گیرد.

آقای آسانژ به اتهام افشای صد‌ها هزار سند محرمانه از سوی دولت و دستگاه قضایی ایالات متحده تحت پیگرد است.

بنیانگذار ویکی‌لیکس پس از یک دهه تنش و کشمکش حقوقی، به همراه وکلایش که از روز دوشنبه در دادگاه رودرروی نمایندگان حقوقی ایالات متحده قرار خواهند گرفت.

دادستان‌های آمریکایی این شهروند ۴۹ ساله استرالیایی را به ۱۸ مورد جاسوسی و جرایم رایانه‌ای متهم کرده‌اند. وی همچنین به دلیل افشا و انتشار بیش از ۷۰۰ هزار سند طبقه بندی شده مرتبط با فعالیت‌های نظامی و دیپلماتیک آمریکا به خصوص در عراق و افغانستان تحت پیگرد قضایی است و با خطر ۱۷۵ سال زندان روبروست.

وکلای آقای آسانژ معتقدند که پیگرد وی نوعی سوء استفاده از قدرت با اهداف و انگیزه‌های سیاسی و مخل آزادی مطبوعات است که می‌توند فعالیت آزادانه و نیز جان روزنامه‌نگاران را به خطر بیاندازد.

جنیفر رابینسون، یکی از وکلای جولیان آسانژ گفته است که این پرونده در اصل ماهیت حقوق بشری دارد و به مساله آزادی اطلاع رسانی و مطبوعات مربوط می‌شود.

به گفته خام رابینسون: «روزنامه نگاران وظیفه دارند تا به عنوان افراد آگاه شهروندان را از فعالیت‌ها و اقدامات غیرقانونی شرکت‌ها یا دولت‌ها و یا جنایات جنگی مطلع کنند و این همان کاری است که جولیان به خاطر آن متهم شده است.»

وکیل جولیان آسانژ در ادامه تاکید کرد که روزنامه نگاران باید برای این وظیفه که بر عهده‌شان است از هرگونه پیگیرد قانونی مصون باشند.

دادستان‌های آمریکایی اما اعتقاد دیگری دارند، آنها می‌گویند که جولیان آسانژ نه یک قهرمان آزادی بیان بلکه یک مجرم است.

به ادعای مقامات قضایی ایالات متحده،‌ آسانژ در یک همدستی و توطئه با مشارکت چلسی منینگ، تحلیلگر اطلاعاتی ارتش آمریكا سیستم‌های رایانه‌ای پنتاگون را هک كرده و صدها هزار فایل حاوی اطلاعات محرمانه را منتشر کرده است.

این در حالیست که آقای آسانژ ادعا می‌کند که به عنوان روزنامه نگار از حمایت قانونی برخوردار است و اسنادی که منتشر کرده صرفا به تخلفات ارتش آمریکا مربوط می‌شود. از جمله این اسناد فیلم حمله هلیکوپتر آپاچی ارتش آمریکا به غیرنظامیان در بغداد است که در سال ۲۰۰۷ منجر به کشته شدن ۱۱ نفر از جمله دو خبرنگار رویترز شد.

جولیان آسانژ هم اکنون در زندان بلمارش واقع در  لندن، پایتخت بریتانیا و تحت تدابیر شدید امنیتی نگهداری می‌شود. گزارشگر سازمان ملل متحد پس از بازدید از محل بازداشت وی از شرایطی که بنیان‌گذار ویکی لیکس در آن قرار دارد، انتقاد کرده است.

وکلای آقای آسانژ معتقدند که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا با سوء استفاده از قدرت قصد دارد تا محاکمه وی را به درس عبرتی برای دیگر روزنامه‌نگاران تبدیل کند. وکلای جولیان آسانژ می گویند که او در شرایط غیرانسانی نگهداری می شود و در ایالات متحده عادلانه محاکمه نخواهد شد.

سازمان‌های روزنامه نگاری و گروه‌های مدافع حقوق بشر از بریتانیا خواسته‌اند تا درخواست استرداد ایالات متحده آمریکا را رد کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید