آمریکا ۱۸ اتهام تازه به جولیان آسانژ وارد کرد

 آمریکا ۱۸ اتهام تازه به جولیان آسانژ وارد کرد
Copyright  REUTERS/Peter Nicholls
نگارش از Euronews
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«این اتهامات بی‌سابقه نشانگر شدت تهدیدی است که دادگاه آسانژ برای تمامی روزنامه‌نگارانی در بر دارد که می‌خواهند درباره اقدامات دولت ایالات متحده به مردم اطلاع‌رسانی کنند.»

وزارت دادگستری آمریکا ۱۷ مورد اتهام تازه علیه جولیان آسانژ، بنیانگذار وبسایت افشاگر ویکی‌لیکس مطرح کرد.

آگهی

این وزارتخانه روز پنجشنبه اعلام کرد که آقای آسانژ به شکل غیرقانونی نام منابع محرمانه را منتشر کرده و با همدستی چلسی منینگ، افسر سابق اطلاعات در ارتش، به اسناد سری دسترسی پیدا کرده است.

اتهام نخست آقای آسانژ این بود که با همکاری خانم منینگ در سال ۲۰۱۰ به یک رایانه دولتی نفوذ کرده و صدهاهزار برگ از اسناد ارتش آمریکا دربارهٔ جنگ عراق و افغانستان را در ویکی‌لیکس منتشر کرده است. در صورت اثبات این اتهامات آقای آسانژ احتمالا ده‌ها سال زندانی خواهد شد. 

به تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

وکلای وی اکنون در حال تلاش برای آن مسترد نشدن آقای آسانژ به ایالات متحده هستند. وی در حال حاضر به جرم فرار از وثیقه در بریتانیا به ۵۰ هفته حبس محکوم شده و در زندانی در لندن به سر می‌برد.

از سوی دیگر مقامات سوئد نیز پس از اخراج آقای آسانژ از سفارت اکوادور در لندن پرونده‌ای مختومه علیه وی را دوباره به جریان انداخته‌اند که در آن وی به آزار جنسی یک زن در این کشور متهم است.

بری پولاک، یکی از وکلای جولیان آسانژ درباره اتهامات اخیر گفت: «این اتهامات بی‌سابقه نشانگر شدت تهدیدی است که دادگاه آسانژ برای تمامی روزنامه‌نگارانی در بر دارد که می‌خواهند درباره اقدامات دولت ایالات متحده به مردم اطلاع‌رسانی کنند.»

وزارت دادگستری آمریکا اعلام کرد که اقدامات آسانژ در انتشار اسناد محرمانه زندگی بسیاری از شهروندان افغان و عراقی، روزنامه‌نگاران، کنشگران حقوق بشر،‌ رهبران مذهبی و مخالفان سیاسی نظام‌های سرکوبگر را به خطر انداخته است.

چلسی منینگ در سال ۲۰۱۰ دستگیر شد و دادگاهی نظامی وی را به ۳۵ سال زندان محکوم کرد گرچه میانجیگری باراک اوباما، رئیس جمهوری پیشین آمریکا مجازات وی را به ۷ سال زندان تقلیل داد اما از آنجا که وی از شهادت دادن در برابر هیات منصفه دادگاه آسانژ سر باز زده تا امروز در زندان به سر می‌برد.

**بیشتر بخوانید: **کولون: بازداشت آسانژ تهدید کسانی است که قصد افشاگری دارند

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلاش دوباره آمریکا برای استرداد جولیان آسانژ؛ سرنوشت «مدافع آزادی بیان» در هاله‌ای از ابهام

دادگاه رسیدگی به پرونده استرداد جولیان آسانژ در بریتانیا از سرگرفته شد

کنسرت جنجالی راجر واترز در پاریس؛ «بیانیه‌ای سیاسی» از مهسا امینی تا حمایت از آسانژ و فلسطین