Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

نماینده آمریکا در دادگاه لندن: آسانژ نه قهرمان آزادی بیان که مجرم است

نماینده آمریکا در دادگاه لندن: آسانژ نه قهرمان آزادی بیان که مجرم است
Copyright خبرگزاری فرانسه
Copyright خبرگزاری فرانسه
نگارش از مسعود سالاری
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

ده‌ها نفر از هواداران آسانژ با تجمع در برابر ساختمان دادگاه در نزدیکی لندن که مأموران امنیتی به شدت از آن مراقبت می کردند، با سر دادن شعار به استرداد احتمالی این روزنامه‌نگار ۴۸ ساله استرالیایی به آمریکا اعتراض کردند.

آگهی

نخستین نشست دادگاه بررسی دولت آمریكا برای استرداد جولیان آسانژ، بنیانگذار وب سایت افشاگر ویكی لیكس، در بریتانیا برگزار شد.

جیمز لوئیس، نماینده آمریکا در این پرونده گفت جولیان آسانژ  نه «قهرمان آزادی بیان»، بلكه یك «جنایتکار معمولی» است كه با انتشار برخی اطلاعات محرمانه «جان بسیاری از مردم را در معرض خطر قرار داده» است.

مقام‌های قضایی آمریکا جولین آسانژ، خبرنگار و برنامه نویس رایانه را که در حال حاضر در زندانی در بریتانیا به سر می برد، به «جاسوسی» از طریق انتشار صدها هزار اسناد نظامی و دیپلماتیک محرمانه متهم کرده اند؛ اتهامی که می‌تواند حد اکثر تا ۱۷۵ سال محکومیت زندان برای آسانژ به همراه داشته باشد.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

جولیان آسانژ در سال ۲۰۱۰ میلادی اسنادی دولتی درباره حمله آمریکا به عراق و افغانستان را که برخی از آن‌ها از اسناد طبقه بندی شده بودند در ویکی لیکس، وبسایتی که خودش راه اندازی کرده بود، منتشر کرد. نماینده دولت آمریكا، روز دوشنبه ۲۴ فوریه، ۵ اسفند کار جولیت آسانژ را «بزرگترین مورد درز اطلاعات طبقه بندی شده در تاریخ ایالات متحده» نامید.

آسانژ در نخستین جلسه دادرسی اظهار داشت كه وی حاضر نیست به دلیل «كار عادی روزنامه نگاری كه با آن افتخارات زیادی به دست آورده و از بسیاری از مردم محافظت کرده» خود را «تسلیم» مقام‌های آمریکایی کند.

نماینده آمریکا در جریان نشست امروز گفت که این دادگاه نه برای محاکمه آسانژ و بحث در مورد موارد اتهامی او، بلکه به هدف بررسی درخواست آمریکا برای استرداد متهم برگزار شده است. ایالات متحده آسانژ را در ۱۸ مورد به ویژه در «به خطر انداختن منافع» خود از طریق انتشار ۲۵۰ هزار پیغام دیپلماتیک و ۵۰۰ هزار فقره از اسناد محرمانه مربوط به فعالیت‌های ارتش آمریکا در عراق و افغانستان در سایت ویکی لیکس در سال ۲۰۱۰ میلادی متهم کرده است.

در میان این اسناد، ویدئویی وجود داشت که نشان می‌داد در ژوئیه ۲۰۰۷، یازده غیرنظامی از جمله دو خبرنگار خبرگزاری رویترز بر اثر اصابت گلوله‌های شلیک شده از بالگردهای جنگی آمریکا در عراق کشته شده اند.

اکنون دستگاه قضایی بریتانیا باید مشخص كند كه آیا درخواست استرداد ارسال شده از طرف آمریکا با معیارهای قانونی تعریف شده و به ویژه با موازین حقوق بشری سازگار است یا نه.

جولیان آسانژ که حدود هفت سال در سفارت اکوادور در لندن پناه گرفته بود، در آوریل سال ۲۰۱۹ میلادی از از ساختمان این سفارت بیرون آورده و بازداشت شد. او به جز آمریکا ممکن بود به سوئد نیز مسترد شود زیرا یک پرونده اتهام جنسی نیز علیه او در آن کشور گشوده شده بود. دولت استکهلم در نهایت آن پرونده را بست، اما همچنان بیم استرداد او به ایالات متحده می رود. آسانژ همواره اتهامات مطرح شده علیه خودش را رد کرده است.

آسانژ تاکنون با حمایت سازمان هایی مانند عفو بین الملل و گزارشگران بدون مرز، خواستار آن شده كه از فرانسه درخواست پناهندگی سیاسی كند.

به فیسبوک یورونیوز فارسی بپیوندید

همزمان با برگزاری دادگاه، ده‌ها نفر از هواداران جولین آسانژ با تجمع در برابر ساختمان دادگاه در نزدیکی لندن که مأموران امنیتی به شدت از آن مراقبت می کردند، با سر دادن شعار به استرداد احتمالی این روزنامه‌نگار ۴۸ ساله استرالیایی به آمریکا اعتراض کردند.

جولیان آسانژ قرار است تا پایان رسیدگی قضایی در تمامی نشست‌های این دادگاه که تا ۱۸ ماه مه آینده ادامه خواهد داشت، حضور یابد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

جاسوسی و فیلم‌برداری غیرقانونی از پسر و مادرِ نامزدِ جولیان آسانژ

دادگاه استرداد جولیان آسانژ به آمریکا فوریه ۲۰۲۰ برگزار می شود

جولین آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس «به‌شدت بیمار است»