ماکرون: از استراتژی اعمال حاکمیت عراق حمایت می‌کنیم

امانوئل ماکرون و مصطفی کاظمی در بغداد
امانوئل ماکرون و مصطفی کاظمی در بغداد Copyright Gonzalo Fuentes/Copyright 2020 The Associated Press. All rights reserved
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

آقای ماکرون با اشاره به حضور و نفوذ گسترده ایران و حملات ترکیه به عراق، بر ضرورت احترام به حاکمیت ملی این کشور تاکید کرد و خواستار پیروی کامل تمام نیروهای نظامی و شبه‌نظامی از دولت بغداد شد.

آگهی

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه پس از دیدار با نخست وزیر عراق وعده داد از برنامه دولت عراق برای اعمال حاکمیت ملی بر این کشور در برابر تهدیدهای داعش و نفوذ قدرت‌های منطقه‌ای حمایت کند.

آقای ماکرون شامگاه چهارشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی در فرودگاه بغداد گفت:‌ «تهدید داعش با وجود شکست این گروه همچنان ادامه دارد و نیروهای جهادی این گروه کماکان در عراق حضور دارند. این واقعیت هم برای این کشور و هم برای ما، فرانسه، یک خطر است.»

هزاران تن از اتباع فرانسه از زمان آغاز جنگ داخلی در سوریه برای حمایت از گروه‌های اسلام‌گرا در این کشور و از سال ۲۰۱۴ به بعد در عراق حضور یافتند. ستیزه‌جویان اسلام‌گرای فرانسوی و بلژیکی فعال در داعش در سوریه و عراق، عامل کشتار ۱۳ نوامبر ۲۰۱۵ در پاریس بودند.

رئیس جمهوری فرانسه وعده داد که در چارچوب ائتلاف بین‌المللی مبارزه با داعش به حکومت عراق برای از بین بردن بقایای این گروه کمک کند. آقای ماکرون همچنین اعلام کرد دولت عراق باید حاکمیت خود را بر سرزمین‌های بازپس گرفته شده از داعش به‌طور کامل اعمال کند. وی خواستار کمک جامعه جهانی برای بازگرداندن جمعیت کوچ کرده از مناطق سابقا تحت اشغال داعش شد.

رئیس جمهوری فرانسه همزمان با اشاره به مساله اعتراضات خیابانی در عراق، خواستار همکاری جهانی با عراق برای پاسخ دادن به مطالبات معترضان شد.

دور اخیر اعتراضات در عراق از اکتبر سال ۲۰۱۹ آغاز و منجر به استعفای دولت عادل عبدالمهدی شد.

آقای ماکرون با اشاره به حضور و نفوذ گسترده ایران و حملات ترکیه به عراق، بر ضرورت احترام به حاکمیت ملی این کشور تاکید کرد و خواستار پیروی کامل تمام نیروهای نظامی و شبه‌نظامی از دولت بغداد شد.

رئیس جمهوری فرانسه در پایان کنفرانس مطبوعاتی خود پیش از ترک عراق اعلام کرد که مصطفی کاظمی را برای دیدار از فرانسه تا یک ماه آینده به پاریس دعوت کرده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

سفر کاظمی به ایران؛ شطرنج سخت عراق برای بازی مقابل تهران، ریاض و واشنگتن

در پی استعفای عدنان زرفی مصطفی کاظمی مامور تشکیل دولت عراق شد

فرانسه با انعقاد قراردادهای نظامی با ارمنستان قدم در حیاط خلوت روسیه می‌گذارد