ماکرون در بغداد: مداخلات خارجی موجب تضعیف دولت در عراق می شود

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در بغداد
امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه در بغداد Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه برای سفری کوتاه روز چهارشنبه ۲ سپتامبر (۱۲ شهریور) وارد بغداد پایتخت عراق شد.

آگهی

0

امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه برای سفری کوتاه روز چهارشنبه ۲ سپتامبر (۱۲ شهریور) وارد بغداد پایتخت عراق شد.

آقای ماکرون که پیش از این در بیروت به سر می‌برد، خبر سفر خود به عراق را سه‌شنبه شب در کنفرانس خبری اعلام کرد. وی گفت این سفر با هدف «کمک به حفظ حاکمیت ملی عراق» انجام می‌شود.

آقای ماکرون در این سفر با مصطفی کاظمی نخست‌وزیر، برهم صالح رئیس‌جمهور و دیگر مقامات بلندپایه عراقی از جمله محمد حلبوسی، رییس پارلمان دیدار کرد. رییس جمهوری فرانسه در کنفرانس مطبوعاتی مشترک با همتای عراقی خود با اشاره به مداخلات خارجی در عراق تاکید کرد که این امر موجب تضعیف دولت عراق می شود. امانوئل ماکرون در بخشی از سخنانش با اشاره به چالش های اقتصادی و امنیتی دولت و مبارزه با داعش، مداخلات خارجی را در تضاد با منافع ملت عراق ارزیابی کرد. وی بدون توضیح دادن از منظورش درباره «مداخلات خارجی» خواستار احترام به حاکمیت عراق و تقویت نهاد دولت در این کشور شد.

منابع محلی گفته‌اند تمرکز مذاکرات بر حفظ استقلال عراق در میانه جدال دو متحدش، ایران و آمریکا قرار خواهد داشت. رییس جمهوری فرانسه ضمن ابراز خرسندی از نخستین سفرش به عراق در پیامی توییتری بر حمایت از عراق در این دوران دشوار تاکید کرد.

تابستان گذشته ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه به مقامات عراقی توصیه کرده بود که این کشور باید خودش را از تنش‌های منطقه‌ای دور نگاه دارد.

رئیس‌جمهور فرانسه پیشتر گفته بود حفظ حاکمیت ملی عراق به مردم رنج‌دیده این کشور اجازه می‌دهد تسلیم قدرت‌های منطقه‌ای و همینطور تروریسم اسلام‌گرا نشوند. او اضافه کرده بود: «مردم و رهبران عراق به این مسئله واقف هستند و وظیفه فرانسه کمک به آن‌هاست.»

زمانی که در فرودگاه بیروت از آقای ماکرون پرسیده شد نظرش درباره فرانسویان عضو داعش که اکنون در عراق زندانی هستند چیست، گفت آنان انتخاب خود را کرده‌اند که بروند و به داعش بپیوندند و اکنون این دولت محلی عراق است که باید درباره آنان تصمیم بگیرد.

۱۱ فرانسوی عضو داعش در عراق حکم اعدام دریافت کرده‌اند، هرچند هنوز حکم درباره آنان هنوز اجرا نشده است.

برخلاف رویه بازدید دیگر رهبران کشورهای خارجی که در سفر خود به عراق به اربیل هم سفر می‌کنند، امانوئل ماکرون برنامه ای برای سفر به پایتخت اقلیم خودمختار کردستان ندارد و نیچروان بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق به بغداد آمده است.

آقای ماکرون اولین رهبر خارجی است که از زمان قدرت‌گیری مصطفی کاظمی در عراق در ماه مه به این کشور سفر می‌کند.

رئیس‌جمهور فرانسه قبل از سفر به عراق به لبنان رفته بود تا از نزدیک در جریان تغییرات سیاسی در این کشور و انتخاب نخست‌وزیر جدید قرار بگیرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

عراقی‌ها در سالگرد اعتراض‌های خیابانی خواسته‌های خود را تکرار کردند

ماکرون پیش از ملاقات با سران لبنان به دیدار فیروز خواننده سرشناس رفت

اخطار ماکرون به دولتمردان لبنان: اصلاحات را پیاده نکنید تحریم می‌شوید