Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

اعتراضات بلاروس؛ آیا در صف مخالفان لوکاشنکو شکاف افتاده است؟

راهپیمایی دانشجویان در بلاروس
راهپیمایی دانشجویان در بلاروس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از مسعود سالاری
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

روز سه‌شنبه به جز راهپیمایی دانشگاهیان، اعتراضات دیگری نیز در دو واحد بزرگ صنعتی بلاروس بر پا شد.

آگهی

اگرچه اختلاف‌ها میان گروه‌های مختلف اپوزیسیون بلاروس احتمالا به آغاز شکاف در میان این گروه‌ها منجر شده است اما با این وجود موج تازه‌ای از اعتراضات این کشور را در بر گرفت.

پس از چند هفته اعتراض و درگیری شدید در بلاروس بر سر انتخاب مجدد الکساندر لوکاشنکو به ریاست جمهوری، روز سه شنبه یکم سپتامبر (۱۱ شهریور)، هزاران دانشجوی بلاروس همزمان با آغاز سال تحصیلی دانشگاه را تحریم کرده و سر کلاس‌ حاضر نشدند. لوکاشنکو که در طول ۲۶ سال صدارت خود بر کشور تا کنون به این اندازه خود را در مخمصه نیافته، اتهام مخالفان مبنی بر تقلب در انتخابات اخیر ریاست جمهوری را نمی‌پذیرد.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

بسیاری از دانشجویان بلاروس روز سه شنبه به دعوت تیخانووسکایا با در دست داشتن پرچم اپوزیسیون در خیابان‌های پایتخت، مینسک، راهپیمایی کردند. در تصاویر به دست آمده از این رویداد مأموران ماسک‌زده دیده می‌شوند که برخی از جوانان معترض را بازداشت کرده و با خود می‌برند.

دانشگاهیان بلاروس به امید ایجاد تحول در ساختار سیاسی کشور در انتخابات شرکت کرده بودند.

به گزارش رسانه‌های محلی، روز سه‌شنبه اعتراضات دیگری نیز در دو واحد بزرگ صنعتی بلاروس بر پا شد. این دو واحد، دو کارخانه تراکتورسازی در مینسک هستند که به سبک کار کارخانه‌ها در نظام اقتصادی شوروی پیشین فعالیت می‌کنند. کارکنان شهرک فناوری های‌تک بلاروس در مینسک نیز به راهپیمایی این افراد پیوستند.

آیا در میان اپوزیسیون شکاف افتاده؟

همزمان با اعتراضات سه شنبه، سوتلانا تیخانووسکایا، رقیب سیاسی اصلی رئیس جمهوری بلاروس از راهبرد یک گروه دیگر اپوزیسیون که در انتخابات با آن هم‌پیمان شده بود، انتقاد کرد. تیخانووسکایا دو روز بعد از انتخابات ۹ اوت (۱۹ مرداد) گذشته از کشور خارج شده و در لیتوانی اقامت گزید و از همان جا خود را پیروز انتخابات خواند. او روز سه شنبه در حرکتی نادر، از شورای اپوزیسیون که به هدف گذار مسالمت‌آمیز قدرت سیاسی در بلاروس تشکیل شده، انتقاد کرد.

ماریا کولسنیکووا، رهبر شورای اپوزیسیون و گروه حامیان ویکتور باباریکو، نامزد انتخابات ریاست جمهوری که هم اکنون در زندان است، از تشکیل حزبی به نام «با هم» خبر دادند، اما تیخانووسکایا روز سه شنبه گفت که شورای اپوزیسیون «نباید تحت حاکمیت یک حزب سیاسی باشد». او همچنین گفت که هدف اعضای اردوی باباریکو و کولسنیکووا که اصلاح قانون اساسی اعلام شده، در واقع «انحراف» از هدف واقعی اپوزیسیون یعنی برکناری لوکاشنکو و برگزاری مجدد انتخابات است.

آسوشیتدپرس
بازداشت راهپیمایان در بلاروسآسوشیتدپرس

دفتر کولسنیکووا در واکنش به این اظهارات اعلام کرد که قصد ندارد در برابر حرکت اپوزیسیون مانع ایجاد کند و از برنامه تیخانووسکایا برای برگزاری انتخابات حمایت می‌کند. کولسنیکووا همچنین گفته است که تیخانووسکایا را رئیس جمهوری کشور می‌داند زیرا بر این باور است که پیروزی او در انتخابات «دزدیده» شده است.

اپلیکیشن یورونیوز را از پل استور دانلود کنید

بنا بر آمار رسمی دولت بلاروس، الکساندر لوکاشنکو در انتخابات اخیر با کسب ۸۰ درصد آرا پیروز شده و برای ششمین بار متوالی به ریاست جمهوری رسیده است، نتیجه‌ای که معترضان آن را قبول ندارند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ناآرامی‌ها در بلاروس؛ بورل خواستار برگزاری مجدد انتخابات با نظارت اتحادیه اروپا شد

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت