Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

سازمان امنیت و همکاری اروپا: برای حل بحران بلاروس به ما فرصت دهید

تظاهرات مخالفان در بلاروس
تظاهرات مخالفان در بلاروس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا همچنین هشدار داد که باید در باره بحران بلاروس به یک اجماع گسترده دست یافت تا از افتادن به «بازی اشتباهی» که سال ۲۰۱۴ بحران سیاسی در اوکراین را رقم زد، جلوگیری شود.

آگهی

سازمان امنیت و همکاری اروپا باردیگر از طریق رئیس آلبانیایی خود اعلام کرد که آماده میانجی‌گری برای حل بحران سیاسی جاری در بلاروس است.

ادی راما، نخست وزیر آلبانی که کشورش ریاست دوره‌ای سازمان امنیت و همکاری اروپا را برعهده دارد روز جمعه در نشست ویژه اعضای این شورا در وین با اعلام این مطلب تصریح کرد: «پیشنهاد من این است که سازمان امنیت و همکاری اروپا به یک میانجی در بحران بلاروس تبدیل شود تا زمینه سهیل و شکل‌گیری گفتگوها میان طرفین مناقشه برای خروج این کشور از بحران را فراهم کند.»

رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا در عین حال یادآور شد که این سازمان به هیج وجه قصد دخالت در امور داخلی بلاروس را ندارد و تنها برای ایفای نقشی سازنده وارد میدان خواهد شد. راما با این حال ضمن نگران کننده توصیف کردن اوضاع در بلاروس با اشاره به خشونت‌های گسترده جاری در این کشور گفت: Lهر چند که ممکن است با دیدن این صحنه‌ها به شدت احساساتی شویم اما وظیفه سازمان امنیت و همکاری اروپا جانبداری نیست.»

نخست وزیر آلبانی در ادامه به عدم امکان حضور نمایندگان سازمان امنیت و همکاری اروپا برای نظارت بر عادلانه و منصفانه برگزار شدن انتخابات در بلاروس اشاره کرد و افزود: «نگرانی‌های مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و دلایل آنها آشکار است.»

وی با اشاره به بازداشت، تبعید یا ضرب و شتم بیش از صد روزنامه نگار از زمان آغاز بحران مشروعیت در بلاروس یادآور شد: «از دست رفتن جان انسان‌ها، زخمی شدن شمار زیادی از افراد و نیز گزارش‌های منتشر شده در باره مفقودین بسیار نگران کننده و ناراحت کننده‌تر از آنچیزی است که تصور می‌شود.»

رئیس سازمان امنیت و همکاری اروپا همچنین هشدار داد که باید در باره بحران بلاروس به یک اجماع گسترده دست یافت تا از افتادن به «بازی اشتباهی» که سال ۲۰۱۴ بحران سیاسی در اوکراین را رقم زد، جلوگیری شود.

جوزپ بورل، مسئول دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا نیز پیش از این هشدار داده بود که نباید گذاشت بلاروس به «اوکراین دوم» تبدیل شود. آقای بورل در گفتگو با روزنامه اسپانیایی زبان ال‌پائیس ضمن اعلام این مطلب بر ضرورت حل بحران داخلی بلاروس از طریق تعامل و گفتگو با الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور این کشور تاکید کرده بود.

ادی راما، نخست وزیر آلبانی که کشورش ریاست دوره‌ای سازمان امنیت و همکاری اروپا را برعهده دارد یکشنبه گذشته نیز به همراه وزیر امور خارجه سوئد، کشوری که رئیس دوره‌ای آتی این سازمان خواهد بود بار دیگر پیشنهاد میانجی‌گری برای حل بحران بلاورس را به الکساندر لوکاشنکو مطرح کرده بودند. سازمان امنیت و همکاری اروپا در نامه‌ای اعلام کرده بود که از تحولات جاری در بلاروس نگران است و اوضاع در این کشور را به دقت دنبال می‌کند.

بلاروس از نهم اوت گذشته، زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری که الکساندر لوکاشنکو را برای ششمین دوره متوالی بر مسند قدرت نشاند دستخوش تظاهرات و تجمعات اعتراض‌آمیز به تقلب در انتخابات و سرکوب خشونت آمیز نیروهای پلیس بوده است.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

بلاروس یا روسیه سفید، کدامیک را باید به‌کار ببریم؟

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت