Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
Find Us
آگهی

بورل: اتحادیه اروپا نمی‌خواهد بلاروس به «اوکراین دوم» تبدیل شود

ناآرامی‌های پس از انتخابات در بلاروس
ناآرامی‌های پس از انتخابات در بلاروس Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

الکساندر لوکاشنکو روز شنبه با متهم کردن کشورهای خارجی از جمله لیتوانی و لهستان به سو‌ء استفاده از ناآرامی‌‌ها و تلاش برای تصرف کشور از نیروهای مسلح بلاروس خواست از تمامیت ارضی این کشور دفاع کنند.

آگهی

جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا معتقد است که تحولات جاری در بلاروس نباید این کشور را به «اوکراین دوم» تبدیل کند.

آقای بورل در گفتگوی روز یکشنبه خود با روزنامه اسپانیایی زبان ال‌پائیس ضمن اعلام این مطلب بر ضرورت حل بحران داخلی بلاروس از طریق تعامل و گفتگو با الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهور این کشور تاکید کرد.

ناآرامی‌ها از زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست‌ جمهوری در بلاروس آغاز شد و تاکنون نیز ادامه دارد. معترضان آقای لوکاشنکو را به تقلب و دست بردن در نتایج رای‌گیری متهم و خواهان برکناری وی و برگزاری انتخاباتی جدید تحت نظارت جامعه بین‌المللی هستند.

اتحادیه اروپا پیش‌تر به نتایج انتخابات نهم اوت در بلاروس واکنش نشان داده و آنرا رد کرده بود. این انتخابات که برای ششمین دوره متوالی الکساندر لوکاشنکو، متحد روسیه را در قدرت نگه می‌دارد جنبش اپوزیسیون در این کشور را مصمم کرده تا این‌بار به حکومت ۲۶ ساله رئیس جمهوری فعلی پایان دهد؛ درخواستی که اسویاتلانا سیخانوسکایا، رقیب اصلی آقای لوکاشنکو و رهبر فعلی مخالفان دولت نیز بر آن اصرار دارد.

جوزپ بورل ضمن اشاره به اختلافات و تنش‌ها با روسیه پس از الحاق کریمه به خاک این کشور در سال ۲۰۱۴ خاطرنشان کرد: «اتحادیه اروپا تمایل ندارد شاهد تبدیل بلاروس به اوکراین دوم باشد.»

مشکل امروز مردم بلاروس انتخاب میان روسیه و اروپا نیست؛ آنها آزادی و دمکراسی می‌خواهند.
جوزپ بورل
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در ادامه یادآور شد: «تنش میان اروپا و روسیه با شلیک گلوله، خشونت و بی‌ثباتی در اراضی اوکراین حل و فصل شد که تبعات آن بر خاک این کشور همچنان ادامه دارد. مشکل امروز مردم بلاروس انتخاب میان روسیه و اروپا نیست؛ آنها آزادی و دمکراسی می‌خواهند.»

آقای بورل همچنین ضمن مقایسه موقعیت و جایگاه رئیس جمهوری منتخب بلاروس با نیکلاس مادورو، همتای ونزوئلایی‌اش که وی نیز مجبور به سرکوب یک جنبش اعتراضی است به این نکته اشاره کرد که باید به گفتگو و تعامل با الکساندر لوکاشنکو ادامه داد و مشکلات موجود را از راه دیپلماسی حل کرد.

مادورو و لوکاشنکو دقیقا در یک وضعیت قرار دارند. ما انتخاب قانونی و مشروع آنها را به رسمیت نمی‌شناسیم؛ با این وجود، چه خوشمان بیایید یا خیر، آنها دولت کشورشان را تحت کنترل دارند
جوزپ بورل
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا

جوزپ بورل در این خصوص تصریح کرد: «مادورو و لوکاشنکو دقیقا در یک وضعیت قرار دارند. ما انتخاب قانونی و مشروع آنها را به رسمیت نمی‌شناسیم؛ با این وجود، چه خوشمان بیایید یا خیر، آنها دولت کشورشان را تحت کنترل دارند و ما برغم اینکه مشروعیت دموکراتیک آنها را به رسمیت نمی‌شناسیم باید با آنها تعامل و گفتگو کنیم.»

اپوزیسیون بلاروس برای امروز یکشنبه بیست و سوم اوت بار دیگر فراخوان تظاهرات داده و تاکید کرده که باید همچنان رئیس کشور را تحت فشار قرار دارد. الکساندر لوکاشنکو روز شنبه با متهم کردن کشورهای خارجی از جمله لیتوانی و لهستان به سو‌ء استفاده از ناآرامی‌‌ها و تلاش برای تصرف کشور از نیروهای مسلح بلاروس خواست از تمامیت ارضی این کشور دفاع کنند.

ادعای الکساندر لوکاشنکو مبنی بر استقرار نیروهای نظامی کشورهای همسایه در مرزها و آمادگی آنها برای ورود به خاک بلاروس از سوی ناتو و دو کشور لیتوانی و لهستان رد شده است.

ناآرامی‌های پس از انتخابات در بلاروس تاکنون دست کم سه کشته و ده‌ها مجروح به جای گذاشته است. بر اساس آخرین گزارش‌ها نزدیک به هفت هزار نفر از شهروندان این کشور نیز تاکنون از سوی پلیس و نیروهای امنیتی دستگیر شده‌اند.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

تلگرام به نشانه همبستگی با معترضان ایموجی پرچم بلاروس را تغییر داد

افشای آمادگی بلاروس در تامین زیرساخت ریلی ماشین جنگی روسیه و نگرانی از بازشدن جبهه جدید علیه اوکراین

برگزاری انتخابات پارلمانی به سبک بلاروس؛‌ لوکاشنکو همزمان برای هفتمین دوره ریاست جمهوری‌ خیز برداشت