Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

شلیک به پرواز ۷۵۲؛ کانادا خواستار پاسخگویی ایران به «پرسش‌های اساسی» شد

Debris is seen from an Ukrainian plane which crashed as authorities work at the scene in Shahedshahr, southwest of the capital Tehran, Iran, Wednesday, Jan. 8, 2020.
Debris is seen from an Ukrainian plane which crashed as authorities work at the scene in Shahedshahr, southwest of the capital Tehran, Iran, Wednesday, Jan. 8, 2020. Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

«ما انتظار داریم که جمهوری اسلامی ایران پاسخی برای سوالات مهم فراهم کنند از جمله اینکه چرا در وهله اول موشک‌ها شلیک شده‌اند و چرا فضای هوایی باز بوده است. اینها سوالاتی هستند که کانادا، کانادایی‌ها و مهمتر از همه، خانواده‌های قربانیان بی‌گناه به پاسخ آنها نیاز دارند.»

آگهی

مقامات کانادا روز دوشنبه از مقامات ایرانی خواستند تا به «پرسش‌های اساسی» درباره چرایی شلیک به هواپیمای مسافربری اوکراین پاسخ دهند.

تقاضای کانادا پس از آن مطرح می شود که روز یکنشبه سازمان هواپیمایی کشوری ایران گزارش از بازخوانی جعبه سیاه پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین منتشر کرد. 

فرانسوا فیلیپ شامپاینی،‌ وزیر خارجه و مارک گارنو، وزیر حمل و نقل کانادا در بیانیه‌ای با اشاره به انتشار گزارش «محدود» مقامات ایرانی از محتوای جعبه سیاه این هواپیما گفته‌اند: «این گزارش اولیه فقط اطلاعاتی محدود و گزینشی در مورد این واقعه غم‌انگیز ارائه می دهد. این گزارش فقط به آنچه پس از اصابت اولین موشک اتفاق افتاده اشاره می کند اما نه به موشک دوم و فقط اطلاعاتی که ما از قبل می دانستیم را تایید می کند.»

این دو وزیر کانادایی همچنین گفته‌اند: «ما انتظار داریم که جمهوری اسلامی ایران پاسخی برای سوالات مهم فراهم کنند از جمله اینکه چرا در وهله اول موشک‌ها شلیک شده‌اند و چرا فضای هوایی باز بوده است. اینها سوالاتی هستند که کانادا، کانادایی‌ها و مهمتر از همه، خانواده‌های قربانیان بی‌گناه به پاسخ آنها نیاز دارند.»

مقامات ایرانی روز یکشنه گفتند که ضبط صدای کابین خلبان نشان می دهد که پس از برخورد موشک اول، خلبانان به مدت ۱۹ ثانیه زنده‌ بوده‌اند.

ایران تقریبا شش ماه پس از شلیک به هواپیما جعبه‌های سیاه را برای رمزگشایی به فرانسه ارسال کرده است.

انجمن خانواده‌های قربانیان این هواپیما با انتشار بیانیه‌ای گزارش مقامات ایرانی را «نمایشی مضحکی از پنهان‌کاری و دروغگویی دوباره» توصیف کرده است.

در بیانیه‌ای که این انجمن منتشر کرده آمده است: «این نمایش شرم‌آور عاری از هرگونه پاسخی در برابر تمام شواهد و سوالاتی بود که حاکی از احتمال قوی عامدانه بودن این حمله موشکی است. حال با این اظهارات جدید ابهامی هم بر ابهامات قبلی اضافه شد. می‌گویند جعبه‌‌های سیاه از ثانیه‌ نوزدهم، بعد از شلیک موشک اول اطلاعاتی را ثبت نکرده‌اند. می‌گویند خلبان‌ها در بین دو شلیک زنده بوده‌اند. پس می‌توان نتیجه گرفت موشک دوم زمانی شلیک شده که هواپیما به سعی خلبانان در حال بازگشت به فرودگاه بوده است. حال جمهوری اسلامی باید پاسخگو باشد که چرا موشک دوم به هواپیمایی شلیک شد که در حال بازگشت به فرودگاه بوده است.»

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین در ساعات اولیه روز ۸ ژانویه مورد اصابت موشک‌های سپاه پاسداران قرار گرفت و در نزدیکی فرودگاه امام خمینی تهران سقوط کرد و تمامی ۱۷۶ مسافر این هواپیما از جمله ۵۵ شهروند کانادایی جان باختند.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ایران حافظ منافع کانادا را در ارتباط با مشکلات کنسولی و حضور خاوری احضار کرد

سرنگونی هواپیمای اوکراینی؛ رایزنی برای پرداخت غرامت در کی‌یف انجام می‌شود

افشاگری رئیس دفتر حسن روحانی درباره هواپیمای ساقط‌شده اوکراینی؛ واعظی: ما فایل صوتی داریم