Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

ایران: شرکت‌های بیمه‌ای اروپایی باید خسارت هواپیمای اوکراینی را بپردازند

هواپیمای ساقط شده اوکراینی
هواپیمای ساقط شده اوکراینی Copyright AFP PHOTO / NATIONAL SECURITY AND DEFENSE COUNCIL OF UKRAINE
Copyright AFP PHOTO / NATIONAL SECURITY AND DEFENSE COUNCIL OF UKRAINE
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی، امروز دوشنبه ۱۰ اوت (۲۰ مرداد) اعلام کرد که هواپیمای اوکراینی از سوی شرکت‌های بیمه‌ای اروپایی در اوکراین تحت پوشش قرار گرفته و تحت پوشش شرکت‌های ایرانی نیست.

آگهی

غلامرضا سلیمانی، رئیس کل بیمه مرکزی، امروز دوشنبه ۱۰ اوت (۲۰ مرداد) اعلام کرد که هواپیمای اوکراینی از سوی شرکت‌های بیمه‌ای اروپایی در اوکراین تحت پوشش قرار گرفته و تحت پوشش شرکت‌های ایرانی نیست.

این سخنان در حالی مطرح می‌شود که حسن رضایی‌فر، رییس کمیسیون سوانح سازمان هواپیمایی کشوری، دی ماه سال گذشته در گفت‌وگو با خبرنگار ایرنا گفته بود که «بیمه‌نامه‌ها معمولا شرایط عادی مانند خطای خلبان و سوانحی نظیر برخورد به کوه را پوشش می‌دهند، اما سقوط هواپیمای اوکراینی توسط موشک پدافندی، شرایط خاص خود را دارد که باید درباره آن مذاکره کرد.»

وی گفته بود که جزییات و نحوه جبران خسارت به مذاکرات ایران و اوکراین بستگی دارد.

با این حال طبق گزارش خبرگزاری میزان رئیس کل بیمه مرکزی امروز گفته است که «خسارت هواپیمای اوکراینی باید از سوی شرکت‌های بیمه‌ای که تحت پوشش هستند پرداخت شود.»

پرواز ۷۵۲ هواپیمایی اوکراین صبح روز ۱۸ دی ۱۳۹۸ دقایقی بعد از برخاستن از فرودگاه امام خمینی تهران هدف دو فروند موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران ایران قرار گرفت و ساقط شد. این حادثه باعث شد تمامی ۱۷۶ سرنشین این پرواز مسافری که به مقصد کی‌یف، پایتخت اوکراین در پرواز بود، کشته شوند. مقام‌های جمهوری اسلامی سه روز پس از وقوع این حادثه، اصابت موشک به هواپیمای اوکراینی را تایید کردند و علت این رخداد را «وقوع خطای فردی» اپراتور پدافند هوایی سپاه پاسداران اعلام کرده‌اند.

غلامعلی جهانگیری، معاون بیمه مرکزی ایران سال گذشته در گفت‌وگو با ایسنا رقم خسارت ساقط شدن هواپیمای اوکراینی را بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دلار برآورد کرده بود و گفته بود « این خسارت از سوی دولت ایران پرداخت خواهد شد، اما این رقم از سوی شرکت‌های بیمه ایرانی پرداخت نمی‌شود.»

وی درباره خسارت به هواپیما گفته بود که خسارتی که باید بابت بدنه این هواپیما پرداخت شود ۷۰ میلیون دلار پیش‌بینی شده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

کرملین: پوتین در سانحه هوایی نمی‌میرد

حملات حوثی‌ها در دریای سرخ؛ کشتیرانی جهانی با افزایش حق بیمه روبرو شده است

سرنگونی هواپیمای «حامل اسرای جنگی اوکراین»؛ پوتین: قطعا با پاتریوت آمریکایی سرنگون شد