Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

معاون اشرف غنی: طالبان اگر دستش برسد مذاکره‌کنندگان را تیرباران می‌کند

امرالله صالح، معاون ریاست جمهوری افغانستان
امرالله صالح، معاون ریاست جمهوری افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

این ادعای امرالله صالح در حالی رسانه‌ای شده که فوزیه کوفی، یکی از مذاکره کنندگان دولت افغانستان شامگاه روز جمعه هدف تیراندازی تعدای افراد مسلح ناشناس قرار گرفت.

آگهی

معاون محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان یک روز پس از انتشار خبر حمله مسلحانه به یکی از اعضای تیم مذاکره‌کننده دولت حاکم بر کابل گفت که طالبان اگر دستش برسد همه اعضای هیئت مذاکره کننده را تیرباران می‌کند.

این سخن امرالله صالح در حالی رسانه‌ای شده که فوزیه کوفی، یکی از مذاکره کنندگان دولت افغانستان شامگاه روز جمعه هدف تیراندازی تعدای افراد مسلح ناشناس قرار گرفت.

خانم کوفی جدا از این حمله که طالبان دست داشتن در آن را به کلی منکر شده‌اند جان سالم به در برد اما متحمل جراحاتی شد.

این حمله مسلحانه در حالی صورت گرفته که کابل پس از تصویب قطعنامه‌ای در لویه جرگه در نهایت حاضر شد برای آغاز گفتگوهای رو در رو و از سر گرفته شدن مذاکرات بین افغانی به یکی از مهم‌ترین شروط طالبان، یعنی آزادی ۴۰۰ زندانی باقی مانده این گروه شورشی تن دهد.

رئیس جمهوری افغانستان و عبدالله عبدالله، رییس شورای عالی مصالحه ملی بدون نام بردن از گروه طالبان این حمله را بزدلانه خوانده و محکوم کردند.

این در حالیست که واکنش معاون اول رئیس جمهوری افغانستان کمی متفاوت‌‌تر بود. امرالله صالح با انتشار پستی در صفحه فیسبوک خود این حمله را عملی ضد انسانی و «تروریستی» از سوی طالبان خواند و تاکید کرد: «این گروه دست‌اش برسد و بتواند تمام تیم مذاکره را همین امروز تیرباران می‌کند و یا در یک عمل انتحاری نابود می‌سازد.»

حمله تروریستی به محترمه فوزیه کوفی عضو سابق ولسی جرگه افغانستان و عضو کنونی تیم مذاکراتی جمهوری اسلامی افغانستان با...

Publiée par Amrullah Saleh sur Samedi 15 août 2020

دولت کابل برای آغاز روند صلح و گفتگوهای رو در رو با طلبان تاکنون هشتاد زندانی طالبان را که از آنها به عنوان مجرمان «خطرناک» نام برده می‌شود، آزاد کرده و قرار است به تدریج مابقی ۴۰۰ زندانی این گروه شورشی را در روزهای آینده رها کند.

امید‌ها به پیشرفت فرایند صلح در حالی با پذیرش شروط طالبان از سوی دولت مرکزی افغانستان پر رنگ‌تر شده که حملات مسلحانه و انفجارهایی که مسئول انجام آنها مشخص نیست همچنان جان شهروندان افغان را می‌گیرد.

در آخرین مورد از این حملات‌ می‌توان به گزارش روز یکشنبه رسانه‌های افغانستان اشاره کرد که بر اساس آن دو تن که هویت آنها اعلام نشده بر اثر انفجار یک مین کنار جاده‌ای کشته شدند.

این در حالی است که زلمی خلیل‌زاد، فرستاده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور افغانستان روز یکشنبه خواستار پیشرفت سریع‌تر فرایند صلح و آغاز هر چه زودتر مذاکرات میان افغانی شد.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

افغانستان پس از آزادسازی زندانیان طالبان گفتگوهای صلح را از سر می‌گیرد

طالبان در تهران؛ واکنش‌ پلیس به یک تجمع «غیرمنتظره» در پارک ملت

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی