Eventsمناسبت هاپادکست
Loader

Find Us

آگهی

طالبان در تهران؛ واکنش‌ پلیس به یک تجمع «غیرمنتظره» در پارک ملت

طالبان در تهران؛ واکنش‌ پلیس به یک تجمع «غیرمنتظره» در پارک ملت
Copyright عارف احمدی
Copyright عارف احمدی
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

داوود ناجی، مشاور ارشد سیاسی شورای امنیت ملی افغانستان نیز در توئیتی نوشت: «طالبان همان‌گروهی است که یازده دیپلمات و خبرنگار ایرانی را در مزار کشتند.»

آگهی

انتشار تصاویری از تجمع روز جمعه گروهی با پرچم طالبان در پارک ملت تهران، پلیس پایتخت را به واکنش واداشت. پس از دست به دست شدن این تصاویر در شبکه های اجتماعی سردار علی ذوالقدری روز شنبه از شناسایی و دستگیری عوامل تولید و بازنشر این تصاویر خبر داد. خبرگزاری فارس به نقل از سایت خبری نیروی انتظامی نوشته که رییس پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ در موضع گیری خود از طالبان با عنوان یک گروهک تروریستی یاد کرده است.

ماجرا از آنجا شروع شد که عارف احمدی، شهروند افغان ساکن تهران در فیس‌بوک عکس‌هایی از این گروه را منتشر کرد و نوشت: « آتش‌بس سه روزه عید بر طالبان مقیم تهران هم تاثیر مثبت گذاشته، به صورت آزادانه و با پرچم بی‌رنگ شان گشت و گذار می‌کنند و از صلح و آرامش لذت می‌برند.»

وی در توضیح مواجهه خود با این گروه گفت: «کنارشان رفتم تا عکس بگیرم، اجازه نمی‌دادند ولی وقتی کمی پشتو حرف زدم و اختر مبارکی کردم آرام‌تر شدند و این چند فریم عکس را گرفتم.»

طالبان در پارک ملت تهران آتش‌بس سه روزه عید بر طالبان مقیم تهران هم تاثیر مثبت گذاشته، بصورت آزادانه و با پرچم بی‌رنگ...

Publiée par Aref Ahmadi sur Vendredi 31 juillet 2020

اما یکی از نگهبانان پارک ملت درباره‌ی این تجمع به سایت انصاف نیوز که در این باره گزارشی تهیه کرده است، گفت: «حدود ساعت ۱۴:۳۰ بعد از ظهر چند نفر افغانستانی وارد پارک شدند و ما که نمی‌توانستیم در حالت عادی از ورود آنها جلوگیری کنیم. پرچم‌ها را هم گویا در کیف خود گذاشته بودند‌. آنها در قسمت بالای پارک پرچم طالبان را در دست گرفتند و به دیگران نشان می‌دادند. چند عکس هم گرفتند.»

نگهبان پارک تعداد آنها را حدود ۱۰ نفر عنوان کرد و درباره‌ی جزئیات گفت: «مدت زمان زیادی نتوانستند تجمع کنند. فقط به اندازه‌ای که ما خبردار شویم و به آنها برسیم و بگیرمشان، ما آنها را گرفتیم و به کلانتری ۱۴۵ تحویل دادیم.»

از عکس‌های عارف احمدی، شهروند افغان ساکن ایران از تجمع گروهی از هواداران طالبان در تهران

با این حال عارف احمدی که عکس‌هایش در شبکه‌های اجتماعی به طور گسترده منتشر شد، روایت دیگری دارد. وی به انصاف نیوز گفت: «تعدادشان زیاد بود، حدود ۷۰ تا ۹۰ نفر ولی چون دسته دسته نشسته بودند در عکس مشخص نیست. من دقیقا ساعت ۱۶:۰۳ به پلیس زنگ زدم و وقتی پلیس حدود ۲۰ دقیقه بعد آمد پرسید مشکل چیست و من گفتم طالبان آزاد است که پرچمش را دربیاورد؟ شاید شما نترسید ولی ما از اینها می‌ترسیم. وقتی پلیس آمد تجمع پراکنده شد ولی من ندیدم کسی را دستگیر کند. نگهبانان پارک کاری نداشتند وقتی پلیس آمد آن‌ها هم آمدند.»

انتشار عکس‌های این تجمع واکنش‌هایی را در شبکه‌های اجتماعی در پی داشت و برخی کاربران با تعجب از این تجمع، آن را غیر منتظره توصیف کردند.

احسان بداغی، خبرنگار ساکن ایران در توئیتی نوشت: «آلبوم جشن طالبان وسط تهران؛ این اگر تصاویر کسانی بود که برای آب بازی یا موسیقی خیابانی و یا هر کاری شبیه این جمع شده بودند، خیلی زود گزارش شناسایی و بازداشت آنها به دلیل خطر اشاعه فحشا می آمد. آیا خطر تروریست های طالبان هم به آن اندازه هست که منتظر اقدام مشابه درباره آنها باشیم؟»

ترانه یوسفی، کاربر دیگری که خود را دانشجوی ادبیات ساکن افغانستان در توئیتر معرفی کرده است، گفت: «دوستان عزیز این افراد از پشتون‌ها هستند که برای کار به ایران می‌آیند. یک خانواده از این پشتون ها در تهران به همسایگی ما بودند. این ها به طالبان افتخار می‌کنند ، اینها همان کسانی هستند که روز در اردوی ملی و شب را در خدمت طالبان هستند.»

داوود ناجی، مشاور ارشد سیاسی شورای امنیت ملی افغانستان نیز در توئیتی نوشت: «طالبان همان‌گروهی است که یازده دیپلمات و خبرنگار ایرانی را در مزار کشتند.»

ساسان آقایی روزنامه‌نگار ایرانی نیز در توئیتی نوشت: «مردم شریف افغانستان؛ حضور تروریست‌ها و آدم‌کش‌‌های طالبان در پایتخت کشور ما، هیچ ارتباطی با نیت‌ها و خواسته‌های واقعی مردم ایران ندارد.»

احمد رأفت، روزنامه‌نگار ساکن لندن نیز در توئیتی نوشت: «در تهران طالبان افغان حق برگزاری تظاهرات دارند، ولی اگر کسانی برای اعتراض به سیاست‌های ناکارآمد اقتصادی به خیابان بیایند سرکوب می‌شوند، دستگیر می‌شوند و حتا به اعدام محکوم می‌شوند.»

نظیفه حق‌پال، کنشگر حقوق بشر و دیپلمات سابق افغان نیز در توئیتی نوشت: «آیا این همان طالبان است که ایران در صدد متقاعد ساحتن شان جهت مذاکره با دولت افغانستان است؟ نمی‌دانم عکس العمل دولت مردان افغانستان با این حمایت آشکار و گسترده ایران از طالبان چه خواهد بود؟»

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

معاون اشرف غنی: طالبان اگر دستش برسد مذاکره‌کنندگان را تیرباران می‌کند

طالبان برای عید قربان سه روز در افغانستان آتش‌بس اعلام کرد

روایت مقام افغان از قمر گل، دختر نوجوانی که با کلاشنیکف نیروهای طالبان را کشت