طالبان برای عید قربان سه روز در افغانستان آتش‌بس اعلام کرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
نماز عید فطر در افغانستان
نماز عید فطر در افغانستان   -   کپی رایت  AP Photo

گروه طالبان اعلام کرد که از روز جمعه به مناسبت عید قربان سه روز آتش بس در افغانستان را اجرا خواهد کرد.

طرح آتش بس سه روزه که روز سه شنبه از سوی گروه طالبان اعلام شد دومین پیشنهاد مشابه طی دو ماه اخیر است. ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان گفت: «به همه مجاهدین دستور داده شده است که طی سه شبانه روز عید قربان عملیاتی علیه دشمن انجام ندهند.»

او با این حال افزود که طالبان به هرگونه «حمله دشمن» به شدت واکنش خواهد داد. دولت افغانستان هنوز به طرح طالبان برای اجرای آتش بس سه روزه واکنشی نشان نداده است.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید

گروه طالبان در حالی طرح آتش بس سه روزه را اعلام کرده است که اشرف غنی، رئيس جمهوری افغانستان ساعاتی پیش از آن گفته بود مذاکرات صلح با طالبان ممکن است «ظرف یک هفته آینده» آغاز شود.

به گفته رئیس جمهوری افغانستان طرح مبادله زندانیان با طالبان تقریبا به پایان رسیده است. او افزود که دولت این کشور برای نشان دادن تعهد خود به صلح به زودی طرح آزادی پنج هزار زندانی طالبان را به پایان خواهد رساند.

اشرف غنی همچنین از گروه طالبان خواست تا با «آتش بس دائمی و جامع» در جریان گفتگوهای صلح موافقت کند. رئيس جمهوری افغانستان گفت که «توپ اکنون در زمین طالبان و جامعه جهانی است.»

گروه طالبان هفته گذشته برای آغاز مذاکرات صلح بلافاصله پس از عید قربان در صورت تکمیل روند مبادله زندانیان ابراز آمادگی کرده بود. دولت افغانستان و گروه طالبان برای عید فطر با اجرای آتش بس موافقت کرده بودند.