Eventsمناسبت ها
Loader

Find Us

FlipboardInstagramLinkedinTelegram
Apple storeGoogle Play store
آگهی

نمایی از افغانستان در روز عید قربان؛ از راکت‌پراکنی تا گوسفندهای ۲۰۰ دلاری

عکس از یورونیوز
عکس از یورونیوز Copyright محمد عاطف آرین
Copyright محمد عاطف آرین
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

خیابان‌ها پر از ترس است. مرد افغان گوسفندها را می‌شمرد. رویشان اندک رنگ قرمزی پاشیده‌اند. تک تک شان تا امشب سر بریده خواهند شد.

گزارش محمد عاطف آرین، خبرنگار یورونیوز در کابل

آگهی

این روزها خروج از خانه در افغانستان کار چندان ساده ای نیست. با این حال عید قربان است و افغان‌ها در تکاپوی خرید و تهیه وسایلی برای جشن گرفتن عید هستند. در افغانستان رسم بر این است که خانواده داماد چند روز مانده به عید قربان برای عروس عیدانه می‌برند. عیدانه معمولا ماهی پخته شده یا لباس و انگشتری است.

از گوشت قربانی غذاهایی چون مستاوه، کباب و قبرغه‌داغ تهیه می‌شود. قبرغه‌داغ در ولایات شمال افغانستان معمول است و کباب در ولایات مرکزی افغانستان ولی مستاوه تنها در ولسوالی اندرآب ولایت بغلان در شمال‌شرق افغانستان معمول است.

مردم ویروس کرونا را فراموش کرده و به فکر جای امن هستند

البته این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا رفت‌وآمدها محدودتر شده است. نگرانی جدی‌تر از کرونا اما جنگ است. مردم ویروس کرونا را فراموش کرده و به فکر این هستند که چطور از افغانستان خارج شوند یا اینکه در جای ایمنی ساکن شوند.

محمد عاطف آرین
عکس از یورونیوزمحمد عاطف آرین

از آنسوی شهر هم خبر رسیده که راکت‌ها در نزدیکی ارگ ریاست‌جمهوری فرود آمده اند. آنهم وقتی که رئیس‌جمهور اشرف غنی و دیگر سیاستمداران در فضای باز ساختمان ارگ ریاست‌جمهوری مشغول اقامه نماز عید بودند.

اینجا در خیابان‌های کابل چشم مردم پر از ترس است. نگران هستند. نگران اینکه فرایند صلح و مذاکرات با طالبان به کجای کار رسیده است؟ آیا اصلا خبری از صلح می‌شود؟ تا صدا می‌آید دور و برشان را می‌پایند که نکند راکتی، خمپاره‌ای یا انتحاری در کار باشد.

گوسفندهای گران در سفره عید قربان

بازار به رونق همیشه نیست. گوسفندها را از ولایات پکتیا، بامیان، پروان، بغلان، ننگرهار و کندز به کابل آورده اند. قیمت هرکدام شان هم بسته به وزن شان از ۱۵۰ دلار هست تا ۲۰۰ دلار.

محمد عاطف آرین
عکس عاطف آرینمحمد عاطف آرین

در دیگر ولسوالی‌های افغانستان نبرد میان نیروهای دولتی و طالبان ادامه دارد.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه ملی افغانستان به قطر رفته بود تا بتواند با طالبان قرارداد صلح پایدارتری امضا کند. ‌آنها [طالبان] می‌گویند اهل صلح هستند. دولت هم وعده داده که یکپارچه پیگیر فرآیند صلح است. اما صبح عید صدای ترس درشهر می‌پیچد. دوباره راکت زده‌اند. این بار در چند قدمی ساختمان ریاست‌جمهوری. مردم نگران آینده شان هستند و عده‌ای فکر فرار در سر دارند. آنها که در کابل نشسته اند هم وضع چندان خوشی ندارند. اضطراب و ترس از لحظه پیش‌رو رهایشان نمی‌کند.

خیابان‌ها پر از ترس است. مرد افغان گوسفندها را می‌شمرد. رویشان اندک رنگ قرمزی پاشیده‌اند. تک تک شان تا امشب سر بریده خواهند شد.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

ترس و نگرانی از فردای افغانستان؛ دستکم ۱۰۰ خبرنگار به کابل منتقل شده‌اند

آرایشگرانی که در عید قربان لبخند بر لبان کودکان آواره سوریه می‌نشانند

طالبان برای عید قربان سه روز در افغانستان آتش‌بس اعلام کرد