آرایشگرانی که در عید قربان لبخند بر لبان کودکان آواره سوریه می‌نشانند

ANADULI
ANADULI Copyright ANADULI
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button
لینک کپی پیست کد امبد ویدیو:Copy to clipboardCopied

سحر روی صندلی آرایشگر نشسته تا چند روز مانده به عید قربان به سر و صورت خود صفایی دهد. اینجا در اردوگاهی مرزی در سوریه چند آرایشگر داوطلب لبخند بر لبان این کودکان می‌نشانند.

آگهی

گروهی از آرایشگران داوطلب در ارودگاهی در نزدیکی شهر ادلب سویه تلاش می‌کنند با آرایش و کوتاه کردن موی سر کودکان لحظات خوشی برای آنها در این اردوگاه رقم بزنند.

آتش جنگ داخلی در سوریه نزدیک به یک دهه است که در این کشور شعله ور است و دود آن در چشم مردمی رفته که به اجبار خانه و کاشانه خود را رها کرده و آواره شده اند.

دخترها و پسرهایی که در این اردوگاه زندگی می‌کنند خودشان را آماده کرده‌اند تا بتوانند با ظاهری مناسب به استقبال عید قربان بروند.

مریم، یکی از آرایشگران می‌گوید: «می‌خواهیم این کودکان برای لحظاتی هم که شده جنگ و آوارگی را فراموش کنند و مرتب و زیبا باشند.»

نغم دختر بچه‌ای که موهایش را همینجا کوتاه کرده، خرسند است و می‌گوید: «همیشه قبل عید موهایمان را اینجا کوتاه می‌کنیم.»

غیث، پسرکی که با موهای ژل‌زده و مرتب جلوی دوربین قرار می‌گیرد هم می‌گوید: «اینجا مجانی است و خیلی‌ها برای کوتاه کردن موهایشان اینجا می‌آیند.»

وضعیت جنگ و آوارگی در سوریه داستانی طولانی شده است و هر از چند گاهی نهاد و سازمانی به آمار و اطلاعات تازه درباره میزان آوارگی و وضعیت وخیم مردمان این دیار اشاره داد.

چندی پیش هم به هنگام برگزاری کنفرانس بین‌المللی بروکسل چندین سازمان بشر دوستانه بیانیه‌ای مشترک منتشر کردند که در آن تاکید شده بود: «در حال حاضر حدود ۹ میلیون و ۳۰۰ هزار سوری شب‌ها با شکمی گرسنه سر به بالش می‌گذارند و بیش از ۲ میلیون نفر دیگر از سوری‌ها در آستانه قرارگرفتن در وضعیتی مشابه هستند.»

مناقشه سوریه از سال ۲۰۱۱ تاکنون بیش از ۳۸۰ هزار کشته برجای گذاشته و میلیون‌ها نفر را نیز از خانه و کاشانه خود آواره کرده است.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

نمایی از افغانستان در روز عید قربان؛ از راکت‌پراکنی تا گوسفندهای ۲۰۰ دلاری

سفر کلورلی به آفریقا؛ بریتانیا برای انتقال پناهجویان به رواندا توافق جدیدی با کیگالی امضاء می‌کند

رسانه سپاه از کشته شدن دو پاسدار در حمله اسرائیل در سوریه خبر داد