دولت افغانستان ۵۹۲ زندانی طالبان را که مرتکب جرایم سنگین شده‌اند، آزاد نمی‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
دولت افغانستان ۵۹۲ زندانی طالبان را که مرتکب جرایم سنگین شده‌اند، آزاد نمی‌کند
Copyright  AP Photo

دولت افغانستان می‌گوید حدود ۶۰۰ زندانی گروه طالبان را که این گروه درخواست رهایی آنها را داده، آزاد نمی‌کند.

شورای امنیت ملی افغانستان روز جمعه ۱۰ ژوئیه اعلام کرد تعدادی از زندانیانی که طالبان در فهرست خود برای آزادی قرار داده، مرتکب جرایم  سنگین شده‌اند و کابل نمی‌تواند آن‌ها را از زندان آزاد کند.

روند تبادل زندانیان میان دولت افغانستان و گروه طالبان، یکی از بندهای توافق میان ایالات متحده و طالبان بود. بر این اساس دولت افغانستان تاکنون بیش از ۴ هزار زندانی طالبان را آزاد کرده است و در مقابل، به گفته مقام‌های دولتی کابل، طالبان تنها هزار زندانی را از بند رها کرده است.

جاوید فیصل، سخنگوی شورای امنیت ملی افغانستان درباره تصمیم جدید این شور گفت که طالبان باید فهرست جدیدی از افرادی که خواهان آزادی آنهاست ارائه دهد زیرا این ۵۹۲ نفر جرایمی چون آدم‌ربایی، تجاوز جنسی، سنگسار، قاچاق مواد مخدر و ترور در کارنامه خود دارند.

طالبان تاکنون به این موضع مقامات دولتی افغانستان واکنش رسمی نشان نداده است. اما ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی این گروه می‌گوید تا زمانی که تمام افراد درخواست شده طالبان از زندان‌های دولت مرکزی افغانستان آزاد نشوند، گفتگوها بین گروه‌های افغان آغاز نخواهد شد. 

ذبیح‌الله مجاهد همچنین هشدار داده است در صورتی که کابل به تعهدات خود پایبند نباشد ممکن است باعث ادامه یافتن جنگ شود.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، روز گذشته اعلام کرده بود که ۱۵ زندانی دولتی در ولایت غور از زندان طالبان آزاد شده‌اند.

به کانال تلگرام یورونیوز فارسی بپیوندید