Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader

Find Us

آگهی

حملات خمپاره‌ای به کابل همزمان با مراسم روز استقلال افغانستان

روز استقلال افغانستان
روز استقلال افغانستان Copyright AP Photo
Copyright AP Photo
نگارش از یورونیوز فارسی
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سه‌شنبه ۱۸ اوت (۲۸ مرداد) همزمان با برگزاری مراسم روز استقلال افغانستان در کابل، چندین نقطه از این شهر هدف حمله خمپاره‌ای قرار گرفت.

آگهی

همزمان با برگزاری مراسم روز استقلال افغانستان روز سه شنبه چندین نقطه از کابل، پایتخت این کشور هدف حمله خمپاره‌ای قرار گرفت.

بنابر گفته طارق آرین، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان در جریان این حمله ۱۴ خمپاره از دو خودرو در شمال و شرق پایتخت شلیک شدند که بر اثر آن‌ها دست‌کم ۱۰ نفر از جمله ۴ کودک و یک زن زخمی شدند.

مطابق اعلام خبرگزاری آسوشیتید پرس به نقل از شاهدان عینی، دستکم یک خمپاره به محله وزیر اکبر خان برخورد کرده است که اقامتگاه مقامات دولتی و دیپلمات‌ها در کابل به شمار می رود.

حادثه امروز صبح در حالی رخ داد که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با حضور در محوطه وزارت دفاع ملی در کابل و گذاشتن دسته گل در پای «منار استقلال» سرگرم گرامیداشت صد و یکمین روز استقلال کشور بود.

حملات خمپاره‌ای امروز پس از آن صورت می‌گیرد که دولت افغانستان اعلام کرد ۳۲۰ زندانی طالبان را آزاد نخواهد کرد مگر آنکه این گروه سربازان دولتی اسیر بیشتری را رها کند. 

تصمیم جدید دولت اشرف غنی بر خلاف قطعنامه مجلس مشورتی افغانستان، لویی جرگه، در ابتدای این ماه است و انتظار می‌رود مذاکرات بین‌ افغانی با طالبان را به تعویق بیاندازد.

لویه جرگهٔ مشورتی صلح افغانستان که با هدف رایزنی دربارهٔ سرنوشت حدود ۴۰۰ زندانی طالبان برپا شده بود، با تصویب قطعنامه‌ای از دولت خواسته بود این زندانیان را آزاد کند.

سرنوشت ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده طالبان یکی از مهم‌ترین پیش‌شرط‌های گروه طالبان برای شرکت در مذاکرات رو در رو و گفتگوهای بین افغانی برای حصول به توافق صلح به شمار می رود.

تا کنون هیچ گروهی مسئولیت این حملات را برعهده نگرفته و ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان نیز از این حملات ابراز بی‌اطلاعی کرده است.

در گذشته شاخه داعش در افغانستان با پرتاب راکت انجام مراسم روز استقلال این کشور را با اختلال مواجه کرده بود.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

رویترز: شمار جان‌باختگان حمله به دانشگاه کابل به ۳۵ نفر رسید

دولت افغانستان ۵۹۲ زندانی طالبان را که مرتکب جرایم سنگین شده‌اند، آزاد نمی‌کند

هزار روز دوری از مدرسه؛ یونیسف: دختران افغان سه میلیارد ساعت درسی را از دست داده‌اند