Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پایان لویه جرگهٔ صلح افغانستان: دولت ۴۰۰ زندانی طالبان را آزاد می‌کند

تصویری از لویه جرگهٔ مشورتی صلح افغانستان
تصویری از لویه جرگهٔ مشورتی صلح افغانستان Copyright آسوشیتد پرس
Copyright آسوشیتد پرس
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نویسندگان قطع‌نامهٔ فوق در ازای این تصمیم خواستار آن شدند که گروه طالبان خشونت‌های مسلحانه راکنار بگذارد و مذاکرات صلح افغانستان «بی‌درنگ و بی‌هیچ بهانه‌ای» آغاز شود.

آگهی

لویه جرگهٔ مشورتی صلح افغانستان که با هدف اصلی رایزنی دربارهٔ سرنوشت حدود ۴۰۰ زندانی طالبان از دو روز پیش برپا شده بود، با اعلام تصمیم نهایی بر آزاد کردن این زندانیان به کار خود پایان داد.

بیانیهٔ نهایی جرگهٔ اخیر ۲۵ بند دارد که در بند دوم آن آمده است: «جرگه به مقصد رفع موانع جهت آغاز مذاکرات صلح، قطع خونریزی و رعایت مصلحت و خیر عام، رهایی تعداد چهار صد نفر زندانیان مورد نظر طالبان را تائید می‌نماید.»

نویسندگان قطع‌نامهٔ فوق در ازای این تصمیم خواستار آن شدند که گروه طالبان خشونت‌های مسلحانه را، که گاه به نام حملات داعش انجام می‌شود، کنار بگذارند و مذاکرات صلح افغانستان «بی‌درنگ و بی‌هیچ بهانه‌ای» آغاز شود.

همچنین حاضران لویه جرگه که به رهبری عبدالله عبدالله برگزار شد خواستار آن شدند که زندانیانی که آزاد می‌شوند هرگز به میدان نبرد با نیروهای دولتی باز نگردند و همچنین گروه طالبان نیز تمامی زندانیان دولتی را آزاد کند.

در این قطع‌نامه بر نقش زنان به عنوان نیمی از پیکرهٔ جامعه و نیز بر نقش اقلیتهای قومی در برقراری صلح در این کشور تأکید شده است.

در نهایت، در بیانیهٔ لویه جرگهٔ اخیر از جامعهٔ بین‌الملل خواسته شده تا مانع دخالت دیگر کشورها در امور داخلی افغانستان شود و از ایالات متحدهٔ آمریکا درخواست شده که تعهدات خود را در قبال افغانستان در راستای برقراری صلح اجرا کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

صلح طالبان با دولت افغانستان؛ مانع اصلی مذاکرات بین‌الافغان چیست؟

«موزه انتحاری» طالبان در افغانستان؛ مین مغناطیسی و بمب کنار جاده‌ای به جای اشیاء باستانی

طالبان ورزشکاران زن تیم المپیک افغانستان را به رسمیت نمی‌شناسد