پایان لویه جرگهٔ صلح افغانستان: دولت ۴۰۰ زندانی طالبان را آزاد می‌کند

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
تصویری از لویه جرگهٔ مشورتی صلح افغانستان
تصویری از لویه جرگهٔ مشورتی صلح افغانستان   -   کپی رایت  آسوشیتد پرس

لویه جرگهٔ مشورتی صلح افغانستان که با هدف اصلی رایزنی دربارهٔ سرنوشت حدود ۴۰۰ زندانی طالبان از دو روز پیش برپا شده بود، با اعلام تصمیم نهایی بر آزاد کردن این زندانیان به کار خود پایان داد.

بیانیهٔ نهایی جرگهٔ اخیر ۲۵ بند دارد که در بند دوم آن آمده است: «جرگه به مقصد رفع موانع جهت آغاز مذاکرات صلح، قطع خونریزی و رعایت مصلحت و خیر عام، رهایی تعداد چهار صد نفر زندانیان مورد نظر طالبان را تائید می‌نماید.»

نویسندگان قطع‌نامهٔ فوق در ازای این تصمیم خواستار آن شدند که گروه طالبان خشونت‌های مسلحانه را، که گاه به نام حملات داعش انجام می‌شود، کنار بگذارند و مذاکرات صلح افغانستان «بی‌درنگ و بی‌هیچ بهانه‌ای» آغاز شود.

همچنین حاضران لویه جرگه که به رهبری عبدالله عبدالله برگزار شد خواستار آن شدند که زندانیانی که آزاد می‌شوند هرگز به میدان نبرد با نیروهای دولتی باز نگردند و همچنین گروه طالبان نیز تمامی زندانیان دولتی را آزاد کند.

در این قطع‌نامه بر نقش زنان به عنوان نیمی از پیکرهٔ جامعه و نیز بر نقش اقلیتهای قومی در برقراری صلح در این کشور تأکید شده است.

در نهایت، در بیانیهٔ لویه جرگهٔ اخیر از جامعهٔ بین‌الملل خواسته شده تا مانع دخالت دیگر کشورها در امور داخلی افغانستان شود و از ایالات متحدهٔ آمریکا درخواست شده که تعهدات خود را در قبال افغانستان در راستای برقراری صلح اجرا کند.

به توییتر یورونیوز فارسی بپیوندید