Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

غنی در لویه جرگه بر سر آزادی زندانیان: طالبان تا سه روز دیگر در گفتگوهای بین‌الافغانی حاضر می‌شود

Rahmat Gul
Rahmat Gul Copyright AP
Copyright AP
نگارش از Euronews
تاریخ انتشار به روز شده در
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

نشست لویه جرگه افغانستان روز جمعه ۷ اوت در کابل و به ریاست عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه آغاز شد

آگهی

نشست لویه جرگه افغانستان روز جمعه ۷ اوت در کابل و به ریاست عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحه آغاز شد. اشرف غنی در این نشست گفت که طالبان به شرط آزادی باقیمانده زندانیان خود از زندانهای دولت افغانستان، آماده گفتگو و مذاکره است.

در جریان سخنرانی آقای غنی، یکی از نمایندگان حاضر به نام بلقیس روشن، نماینده مردم فراه به نشانه اعتراض از جای خود برخواست و گفت: «باج‌دهی به طالبان وحشی خیانت ملی است.» بنا بر گزارش خبرگزاری افق، دو عضو دیگر لویه‌ جرگه نیز دست به اعتراض زده‌اند.

این لویه جرگه مشورتی روز جمعه با هدف تصمیم گیری درباره سرنوشت ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان تشکیل شد. بسیاری از ساکنان افغانستان به برگزاری آن همچنین اختصاص یک بودجه سنگین ۳۳۰ میلیون افغانی برای تشکیل نشستهای آن اعتراض کرده‌اند.

با این وجود عبدالله عبدالله در آغاز این نشست اعلام کرد: «تدویر لویه جرگه ضروری بود. وقتی انتخاب بین ادامه جنگ و رسیدن به صلح باشد هر چند سخت، باید مردم افغانستان شریک شوند که همین کار را کردیم.»

او همچنین افزود که پس از آنکه لویه جرگه تصمیم خود را در این موضوع گرفت، کار رهبری شورای عالی مصالحه ملی نیز آغاز می‌شود.

اشرف غنی نیز در جریان سخنرانی خود افزود از آنجا که بر اساس قانون اساسی افغانستان، او صلاحیت آزادی ۴۰۰ زندانی خطرناک طالبان را ندارد، برگزاری این نشست ضروری بوده است. او افزود که این کار، نشان دهندۀ تعهد او به رعایت قانون اساسی افغانستان است.

او همچنین ضمن قدردانی از آمریکا برای تلاش‌هایش در راستای دستیابی به صلح در افغانستان، اعلام کرد به تصمیم واشنگتن برای خروج نیروهایش از این کشور احترام می‌گذارد.

Associated Press
Rahmat GulAssociated Press

یک فرصت تاریخی

زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا برای صلح در افغانستان نیز برگزاری این لویه جرگه را «یک فرصت تاریخی» توصیف کرد که نتیجه مثبت آن می‌تواند باعث کاهش خشونت‌ها همچنین تسریع در انجام مذاکرات شود.

آقای غنی همچنین خطاب به شرکت کنندگان در این لویه جرگه مشورتی گفت که ماموریت دشواری در پیش دارند؛ با این وجود تاکید کرد که باور دارد آنها تصمیم درستی خواهند گرفت.

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرمان آزادی آخرین ۴۰۰ زندانی طالبان امضاء شد؛ مذاکرات بین‌الافغانی آغاز می‌شود