هشدار سی‌گار: حملات طالبان «مرگبارترین هفته» در ۱۹ سال اخیر افغانستان را رقم زده است

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
Rahmat Gul
Rahmat Gul   -   کپی رایت  AP Photo

با وجود آغاز قریب‌الوقوع مذاکرات صلح با طالبان، خشونت‌ها در افغانستان بشدت رو به فزونی است و در سه ماهۀ دوم سال جاری میلادی تعداد تلفات غیرنظامی حملات در این کشور به سطح کم سابقه‌ای رسیده است.

این خبری بود که روز چهارشنبه در گزارش رسمی دفتر بازرس ویژه برای بازسازی افغانستان موسوم به «سی‌گار» منتشر شد.

بر اساس گزارش این دفتر که عالی‌ترین مقام نظارتی کنگره ایالات متحده در موضوع بازسازی افغانستان محسوب می‌شود و مقر آن در ویرجینیا است، طی دورۀ سه ماهۀ اول آوریل تا ۳۰ ژوئن (۱۳ فروردین تا ۱۰ تیر) حملات صورت گرفته توسط نیروهای متخاصم بسیار بالاتر از میانگین تاریخیِ این حملات بوده است.

در این گزارش آمده است که اگرچه نیروهای طالبان هیچ حمله‌ای را علیه نیروهای ائتلاف بین‌المللی انجام نداده‌اند اما در مقابل بارها به ارتش افغانستان در مناطق مختلف حمله کرده‌اند.

این دفتر از زمان امضای توافق صلح میان آمریکا و نیروهای طالبان در ۲۹ فوریه اجازه انتشار تعداد حملات طالبان را ندارد. با این وجود با استناد به داده‌های دولت افغانستان می‌گوید که هفته ۱۴ تا ۲۱ ژوئن ۲۰۲۰ با ۴۲۲ حمله عیله ارتش افغانستان در ۳۲ ولایت این کشور که ۲۹۱ کشته و ۵۵۰ زخمی برجای گذاشت، «مرگبارترین هفته در ۱۹ سال اخیر» تاریخ افغانستان بوده است.

بر اساس آمار نیروهای ائتلاف بین‌المللی نیز با توجه به آمار ۷۱۱ کشته و ۱۳۷۴ زخمی در سه ماهه دوم سال جاری میلادی، تعداد تلفات غیرنظامیان در این دوره در مقایسه با سه ماهه اول سال حدود ۶۰ درصد و در مقایسه با دوره مشابه یکسال پیش از آن ۱۸ درصد افزایش یافته است.

سی‌گار همچنین با استناد به گزارش‌های پنتاگون می‌گوید: «نیروهای طالبان از ابزار خشونت برای آزار و اذیت و تضعیف ارتش افغانستان استفاده می‌کنند؛ با این وجود این خشونت‌ها را تا آنجایی افزایش می‌دهند که همچنان در چهارچوب توافق با ایالات متحده آمریکا باقی بمانند. هدف آنها از این کار احتمالا هم تشویق آمریکایی‌ها به تخلیه افغانستان است و هم فراهم کردن شرایط مطلوبی برای خود برای دوران پس از تخلیه.»

بر اساس توافق امضا شده میان نمایندگان طالبان و ایالات متحده آمریکا، خروج نیروهای خارجی از خاک افغانستان تا ماه مه سال ۲۰۲۱ میلادی ادامه خواهد داشت. شبه‌نظامیان طالبان در مقابل متعهد شده‌اند که حفظ امنیت را تضمین و مذاکره با دولت مرکزی افغانستان را آغاز کنند.

انتظار می‌رود این مذاکرات از هفته آینده اغاز شود.

آمریکا تا کنون شمار سربازان خود را در خاک افغانستان از ۱۲ هزار نفر به ۸۶۰۰ نفر کاهش داده و نیروهای خود را از پنج پایگاه این کشور بطور کامل تخلیه کرده است.

فاجعۀ انسانی افغانستان؛ یورش طالبان در کنار همه‌گیری کرونا

گزارش سی‌گار همچنین با اشاره به شیوع ویروس کرونا در افغانستان، هشدار داده است که همه‌گیری این ویروس میلیون‌ها نفر از مردم افغانستان را دچار فقر کرده است و ادامه وضعیت کنونی، یک فاجعۀ انسانی را در این کشور رقم خواهد زد.

بر اساس این گزارش، کمبود مواد غذایی باعث شده است حدود یک سوم از جمعیت افغانستان در وضعیت بحرانی یا اضطراری قرار بگیرند.

تاکنون بیش از ۳۶ هزار و ۵۰۰ نفر از جمعیت ۳۸ میلیونی افغانستان به ویروس کرونا مبتلا شده و ۱۲۷۱ نفر نیز از این بیماری جان باخته‌اند.