افغانستان پس از آزادسازی زندانیان طالبان گفتگوهای صلح را از سر می‌گیرد

Access to the comments نظرها
نگارش از یورونیوز فارسی
افغانستان
افغانستان   -  Copyright  آسیوشیتد پرس

تیم مذاکره‌کنندهٔ دولت افغانستان در گفتگوهای صلح با طالبان، روز چهارشنبه برای ازسرگیری این گفتگوها عازم دوحه پایتخت قطر شد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در آستانهٔ از سرگیری این گفتگوها اعلام کرد که دولت تمامی تعهدات خود را در گفتگوهای صلح اجرا کرده است. وی گفت‌: «رهایی زندانیان طالب ثبوت واضح تعهد دولت در راستای صلح می‌باشد.»

دولت این کشور از روز دوشنبه، آزادسازی زندانیان طالبان را از سر گرفته و از میان ۳۲۰ زندانی جنجالی طالبان ۲۰۰ تن از آنان را در روزهای گذشته آزاد کرده است.

از سوی دیگر، فریدون خوزون،‌ سخنگوی شورای مصالحهٔ ملّی افغانستان نیز اعلام کرد که فرآيند تبادل زندانیان به زودی و همزمان با آغاز گفتگوهای صلح با طالبان پایان خواهد یافت.

رئيس جمهوری افغانستان همچنین تأکید کرد که در ترکیب هیات مذاکره‌کننده برای صلح «علما، زنان، و جوانان هر کدام وزنهٔ سیاسی و ملّی» دارند. وی همچنین پیش از عزیمت تیم مذاکره‌کننده خطاب به آنان گفت که از «حمایت قوی دولت و مردم افغانستان» برخوردارند.

مذاکرات صلح با طالبان که در ماه مارس آغاز شده بود به دلیل عدم توافق طرفین برای آزادسازی ۵ هزار زندانی طالبان در برابر هزار زندانی نیروهای دولتی به تعویق افتاده بود.

به اینستاگرام یورونیوز فارسی بپیوندید