Eventsمناسبت هاپادکست ها
Loader
ما را پیدا کنید
آگهی

پاریس به کابل: زندانیان طالبان که شهروندان فرانسوی را کشتند آزاد نکنید

آزادی زندانیان طالبان
آزادی زندانیان طالبان Copyright AFP
Copyright AFP
نگارش از یورونیوز فارسی
تاریخ انتشار
هم‌رسانی این مطلبنظرها
هم‌رسانی این مطلبClose Button

سرنوشت ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده طالبان یکی از مهم‌ترین پیش‌شرط‌های گروه طالبان برای شرکت در مذاکرات رو در رو و گفتگوهای بین افغانی برای حصول به توافق صلح عنوان شده است.

آگهی

در حالیکه مقامات دولت افغانستان شروع به آزادی ۴۰۰ زندانی «خطرناک» باقیمانده طالبان کرده‌اند، پاریس با انتشار بیانیه‌ای با رهایی بخشی از این «مجرمان» که دستشان به خون شهروندان فرانسوی آلوده است، مخالفت کرد.

دولت فرانسه در این بیانیه از کابل خواسته است آن دسته از مجرمان که از آنها به عنوان «تروریست» یاد و نقش آنها در کشتن شهروندان فرانسوی در افغانستان محرز شده است را از زندان آزاد نکند.

در بیانیه وزارت امور خارجه فرانسه آمده است که این کشور به ویژه نگران است که در میان زندانیان آزاد شده شماری از تروریست‌هایِ محکوم به دست داشتن در کشتن شهروندان فرانسوی در افغانستان حضور داشته باشند.

وزارت امور خارجه فرانسه در ادامه این بیانیه به شدت با آزادی محکومانی که جرائم آنها متوجه اتباع فرانسه بوده مخالفت کرده است.

فرانسه در عین حال همواره اعلام کرده که خواهان پایان یافتن مناقشه داخلی در افغانستان است و از فرایند صلح جاری در این کشور که تبادل زندانیان یکی از شروط مطرح شده از سوی طالبان برای تحقق آن است، حمایت می‌کند.

مقامات دولت افغانستان روز جمعه از آزادی نخستین گروه از ۴۰۰ زندانی «خطرناک» طالبان خبردادند که رهایی آنها از بند قرار است زمینه آغاز گفتگوهای رو در رو برای تحقق صلح در این کشور را فراهم کند.

تصمیم برای آزادی آخرین گروه از زندانیان طالبان که بسیاری از آنها متهم به انجام جرائم سنگین هستند و پیش‌تر به اعدام محکوم شده بودند در حالی اجرایی شده که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دوشنبه گذشته ۲۰ مرداد فرمان آزادی آنها را امضا کرده بود.

گفتنی است که لویه جرگه مشورتی در کابل یک روز پیش از امضای فرمان آزادی زندانیان «خطرناک» طالبان توسط رئیس جمهوری در جریان نشستی با صدور یک قطعنامه این تصمیم را نهایی کرده بود.

سرنوشت ۴۰۰ زندانی باقی‌مانده طالبان یکی از مهم‌ترین پیش‌شرط‌های گروه طالبان برای شرکت در مذاکرات رو در رو و گفتگوهای بین افغانی برای حصول به توافق صلح عنوان شده است.

برخی از این زندانیان برغم انجام جرائمی نظیر حملات مرگبار که جان بسیاری از شهروندان و نظامیان افغان و نیز نیروهای خارجی را گرفته از زندان آزاد می‌شوند.

به توئیتر یورونیوز فارسی بپیوندید

هم‌رسانی این مطلبنظرها

مطالب مرتبط

فرجام صلح در افغانستان و گفتگوهای بین‌الافغانی؛ دو سناریوی محتمل

کاهش تعداد نیروهای آمریکایی در افغانستان به زیر ۵ هزار نفر

طالبان: تمام زندانیان دولتی آزاد شدند، دولت: آزادی آخرین ۴۰۰ زندانی منوط به تصمیم لویه جرگه است